24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Северна Македонија
Македонија

Северна Македонија е подготвена в година да претседава со ОБСЕ, рече Ковачевски

M T
Северна Македонија е подготвена да го преземе претседавањето со ОБСЕ во 2023 година, изјави премиерот, Димитар Ковачевски кој денеска прими висока делегација од ОБСЕ предводена...
Македонија

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

M T
Поранешниот бугарски премиер, Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено во македонскиот Устав. Борисов на...
Македонија

Министрите за одбрана на НАТО ги усвоија целите на способности за Северна Македонија

M T
Министрите за одбрана на 30-те земји – членки на Алијансата за време на дводневните состаноци на Северноатлантскиот совет ги усвоија целите на способности за Северна...
Македонија

Данска смета дека Северна Македонија е подготвена да почне преговори со ЕУ

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска му беше домаќин на министерот за надворешни работи на Кралството Данска, Јепе Кофод, кој престојува во возвратна работна...
Македонија

И ДУИ ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии само ако во неа пишува Северна Македонија

M T
Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии во преговорите со Бугарија, поднесена од ВМРО-ДПМНЕ, само доколку се користи уставното име...
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Европската комисија денеска ги објави двата исклучително важни документи за европската агенда на Северна Македонија

CENTAR MKD
Европската комисија денеска ги објави двата исклучително важни документи за европската агенда на Северна Македонија: Годишниот пакет за проширување кој го вклучува годишниот Извештај за...
CentarМакедонија

Пасоши и лични карти со новото уставно име на државата од следната година

CENTAR MKD
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски очекува следната година да почне примената на проектот за пасоши и лични карти со новото уставно име на државата....
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Се исправам пред вас и јасно и одлучно порачувам, европскиот сон на македонскиот народ нема да биде срушен

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев на прес конференција која што се оддржа предмалку во Владата порача дека е разочаран од одлуката на ЕУ да не добиеме датум...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда – Јас сум разочаран и лут и знам дека цел народ се чувствува така

CENTAR MKD
– Пред два дена во Брисел ни беше направена голема неправда, европската унија не ни го испорача тоа што ни го вети. Ние ги исполнивме...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Вонредна вест: Заев повика на брзи избори

CENTAR MKD
– Ја превземам врз себе разочараноста. Се исправам пред вас и јасно и одлучно порачувам, европскиот сон на македонскиот народ нема да биде срушен. Европскиот...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Премиерот Заев повика на избори веднаш!

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев повика да се одржат избори најбрзо што може. Граѓаните треба да одлучат по кој пат да одиме, рече Заев на денешната прес-конференција....
МакедонијаВо тренд...

Овој месец следуваат два празника: Петок е неработен – Пред нас уште е еден продолжен викенд

CENTAR MKD
Продолжен викенд ќе имаме и откако 11 октомври, Денот на народното востание, кој паѓа во петок ќе се спои во викендот кој следува, па ќе...
МакедонијаВо тренд...

Петок неработен ден – Пред нас уште е еден продолжен викенд

CENTAR MKD
Продолжен викенд ќе имаме и откако 11 октомври, Денот на народното востание, кој паѓа во петок ќе се спои во викендот кој следува, па ќе...