8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КОРОНАВИРУС+МАКЕДОНИЈА

Лукаревска: Редовни термини за претседателки и парламентарни избори, согласно Уставот и законите

„Она кое што го детерминира и Уставот и законите е дека постојат редовни термини, за претседателски и за парламентарни избори. На ВМРО-ДПМНЕ им понудивме да гласаме за уставни измени и да одиме на предвремени парламентарни низбори, што значеше чекор напред во унапредувањето на политичкиот дијалог“, рече заменик претседателката на СДСМ и директорка на Управата за јавни работи, Сања Лукаревска во емисијата Клик Плус на ТВ 21.

Во врска со можните кандидати за шеф на држава поддржан од СДСМ, Лукаревска рече дека сеуште не е почнат процесот за избор на кандидат за претседател на држава, како и дека очекува на самиот крај на оваа година или почетокот на следната да започне процедурата во партијата.