16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КОРОНАВИРУССВЕТ

Модерна направи вакцина против новиот сој на коронавирус

Фармацевтската компанија Модерна објави дека податоците од клиничкото испитување покажуваат дека нејзината ажурирана вакцина против Ковид-19 најверојатно ќе биде ефикасна против високо мутираната подваријанта БА.2.86 на коронавирусот, што предизвика страв од обновување на инфекцијата.

Според компанијата со седиште во САД, новата вакцина предизвикала 8,7 пати зголемување на неутрализирачките антитела кај луѓето против варијантата BA.2.86, која ја следат Светската здравствена организација и Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ).

„Сметаме дека ова е вест што луѓето ќе сакаат да ја слушнат додека се подготвуваат да излезат и да ги добијат своите есенски „бустер“ дози“, рече шефицата за заразни болести на Модерна, Жаклин Милер.

Таа додаде дека овие податоци ќе помогнат да се убедат регулаторите за ефикасноста на вакцината. ЦДЦ претходно посочи дека подваријантата BA.2.86 може да биде поспособна да предизвика инфекција кај луѓе кои претходно имале коронавирус или биле вакцинирани со претходни вакцини.

Овој субваријантен сој на омикрон содржи повеќе од 35 мутации во клучните делови на вирусот во споредба со KSBB.1.5, доминантната варијанта во поголемиот дел од оваа година. Модерна соопшти дека споделила нови информации за својата вакцина со регулаторите и ги доставила на објавување.