Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на Свети Николе, Сашо Велковски. „Врз основа на новодобиените информации за бројот на заболени од…

Во Хрватска регистрирани рекордни 116 новозаболени од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани се 116 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, меѓу нив 104 пациенти се на болничко лекување, од кои 4 пациенти биле на респиратор. Две лица починаа, соопшти Дирекцијата за цивилна…

Најнова вест: 205 новозаразени и 6 почнати од коронавирус за 24 часа во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3,…

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 92 пациенти, од кои 62 се на кислородна поддршка, а нема пациенти на респираторна машина.…

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на коронавирусот. Забраната за патување се однесува на Ерменија, Бахреин, Бангладеш, Бразил, БиХ, Чиле, Кувајт, Северна…

САД бележат најголем број новозаболени од коронавирус досега

Соединетите Американски Држави во четвртокот поставија нов рекорд во дневниот број заболени од Ковид-19, со повеќе од 65.500 нови случаи во изминатите 24 часа. Вкупниот број заразени во земјата од избувнувањето на пандемијата сега…

Кинеската амбасада во Казахстан предупредува за вирус поопасен од корона

Кинеската амбасада во Казахстан ги предупреди кинеските граѓани во таа земја за ширење на непознат вид пневмонија со висока стапка на смртност. „Според казахстанските медиуми, oд средината на јуни поголем број на пациенти со пневмонија…

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но се залага за дополнителни истражувања. Во најновите упатства за пренесување на вирусот,…

Казнети 422 лица за неносење маска

Полицијата казнила 422 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатото деноноќие. „Во текот на изминатото деноноќие (09/10.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична…

Хрватска наскоро ќе почне да лекува пациенти со Ковид-19 со крвна плазма

Во Хрватска наскоро ќе почне третман на пациенти со Ковид-19 со крвна плазма од лица кои го прележале вирусот, пишува „Вечерњи лист“. Следната недела ќе започне собирањето крв од волонтери кои биле излечени од коронавирусот и исполнуваат…

Во Нови Пазар за една вечер од коронавирус починале 10 пациенти

Како последица на коронавирусот, дури 10 лица починале во Нови Пазар во текот на ноќта, изјави за српската ТВ Прва координаторот на тамошната болница, д-р Мирсад Џерлек. Како што изјави тој, се работи за постари пациенти и нагласи дека…

СЗО откри како коронавирусот се пренесува преку воздухот- познато кои места се најризични

Светската здравствена организација денес објави дека преносот на коронавирусот преку воздухот може да се случи за време на медицинските процедури, за време на кои се ослободуваат аеросоли. СЗО изјави дека некои извештаи за пандемија, кои…

Коронавирусот постоел уште пред 7 години, но се молчело: Тестирани рудари од Кина имале…

Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци во Кина се рзаболеле, а примероци биле испратени во лабараторија во Вухан. Кинеските научници откриле вирус сличен…

Во Србија уште 11 жртви на коронавирус, регистрирани се 266 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 266 заразени со коронавирус и 11 починати. Тестирани биле вкупно 7.529 лица. Иако бројот на новозаразени е помал од претходниот ден, бројот на хоспитализирани е зголемен од 3.173 на 3.339,…

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските граѓани. Земај вели дека ваквата „избрзна одлука“ им нанесува штета на косовските граѓани и на…

Црна Гора: 59 новозаболени и двајца починати

Во Црна Гора се регистрирани 59 нови случаи на коронавирус, а две лица починале, објави Институтот за јавно здравје во земјата. Од почетокот на јуни, вкупниот број регистрирани случаи е 695 со 10 смртни случаи, додека во моментот се…

Во светот над 550.000 луѓе починаа од коронавирус, половина се од четири земји

Повеќе од 550.000 луѓе починаа од коронавирус во светот, објави агенцијата „Франс прес“. Половина од смртните случаи се регистрирани во четирите земји најпогодени од епидемијата, а тоа се – САД со 132.309 мртви, Бразил (67.964), Велика…

168 новозаразени и 3 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-83, Куманово-8, Дебар-2, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-26, Струга-5, Битола-2, Охрид-8,…

Русија одобри нов лек против коронавирусот

Русија одобри нов антивирусен лек, „коронавир“, за лекување на пациенти со Ковид-19, соопшти во средата руската фармацевтска компанија Р-Фарм, во моменти кога бројот на заразени во земјата надмина 700.000. Во соопштението на Р-Фарм, која…

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а Флорида се соочува со закана од недостиг на болнички кревети во единиците на интензивна нега. Калифорнија, Хаваи,…