11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » совет
МАКЕДОНИЈА

Совет на амбасадори: „Преговарачката рамка“ со Бугарија треба да биде реализирана од Брисел а не од Софија

M T
Советот на амбасадори по повод францускиот предлог за одблокирање на пристапниот пат на Северна Македонија кон ЕУ, смета дека членството во ЕУ нема алтернативи и...
ТЕМАМОЗАИК

Совет злато вреден: Познат готвач откри трик за полесно подготвување храна

M T
Познатиот готвач Џејми Оливер сподели еден од неговите корисни совети за сите љубители на кулинарството. При пржење на храната, често се случува маслото да прска,...
АВТО ЦЕНТАРМОЗАИК

Совети кои ќе ви значат: Еве што да направите ако автомобилот ви заглави во снегот

M T
Зимата доцна ни тропна на вратата, но овие совети ќе ни олеснат да се грижиме за нашите четири тркала. за почеток, задолжително поставете триаголник за...
СВЕТИЗБОР

Русија се повлекува од Советот на Европа: Нема да учествуваме во платформа на западниот нарцизам

M T
Русија повеќе нема да учествува во работата на Советот на Европа бидејќи смета дека оваа институција станува „платформа на западниот нарцизам“ и субверзивни активности кон...
МАКЕДОНИЈА

Судскиот совет бара од Врховен и од апелационите судови да ја воедначат казнената политика

M T
Судскиот совет испрати барање до Врховниот суд, како највисок суд, кој според Уставот обезбедува единство во примената на законите и воедначување на судската практика, со...
МАКЕДОНИЈА

Состанок на Стратешкиот совет за надворешна политика во врска со случувањата во Авганистан

M T
Во просториите на Министерството за надворешни работи денеска се одржа состанок на Стратешкиот совет за надворешна политика посветен на актуелните случувањата во Авганистан и потенцијалните...
МАКЕДОНИЈА

Децата тргнаа на училиште, советот за безбедност во сообраќајот апелира до возачите да ја намалат брзината

M T
Со почетокот на учебната година, фрекфенцијата на возила и на пешаци во сообраќајот значително се зголемува. Согласно тоа, се зголемува и потребата за дополнителна доза...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Советот на Град Скопје ќе расправа за ребаланс на буџетот за 2021 година

M T
На претстојната седница на Советот на Град Скопје ќе биде разгледуван Предлог за изменување на Буџетот на Град Скопје за 2021година со кој е предвидено...