29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » авиони
ТЕМАСВЕТ

Пентагон ја прекина испораката на Ф-35: Пронајдена кинеска легура

M T
Американското Министерство за одбрана привремено ги суспендираше сите испораки на борбениот авион Ф-35, предводник на американските воздухопловни сили. Како што соопшти вчера Пентагон, причината е...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

M T
Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку две од трите лица во...
СВЕТ

Стејт департментот одобри продажба на авиони Ф-35 на Германија

M T
Американскиот Стејт департмент одобри потенцијална продажба на борбени авиони Ф-35, муниција и соодветна опрема на Германија, во вредност од околу 8,4 милијарди долари, соопшти Пентагон....
СВЕТ

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T
САД испратија официјално барање до грчката влада за распоредување на авиони „Ф-35“ и „Ф-15“ на Крит, јави турската телевизија „Улусал Канал“. Во извештајот се наведува...
СВЕТ

Русите испратија авион по протераните дипломати – Поради забраната леташе по многу подолга рута

M T
Руски авион испратен од Москва да ги земе протераните руски дипломати од Шпанија и Грција бил принуден да лета по обиколна рута, долга 15.000 километри...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Украински вооружени сили: Соборивме четири руски авиони за еден ден

M T
Украинските вооружени сили тврдат дека во еден ден собориле четири руски авиони. Тоа го напишаа во нова објава на социјалните мрежи, наведувајќи дека им нанеле...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Украински медиуми: Руси рекетирале фабрика за авиони на 11 километри од центарот на Киев

M T
Утрово дошло до дополнително засилување на нападот во главниот град на Украина Киев. Локалните власти велат дека фабриката за сериско производство авиони била погодена од...
Војна во УкраинаСВЕТ

Русија загуби 12.000 војници, 49 авиони, 81 хеликоптер

M T
Независниот весник Киев објави индикативни проценки за загубите на Русија од 9 март, според Вооружените сили на Украина. Според податоците, уништени се 12.000 војници, 49...
СВЕТ

Шпанија планира да испрати борбени авиони во Бугарија

M T
Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес изјави денеска дека шпанските воени бродови и борбени авиони распоредени во Источна Европа не се офанзивни, туку се фокусирани...
СВЕТ

Бродови и авиони во базите на НАТО – Алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

M T
Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните бази во Источна Европа, зајакнувајќи...
СВЕТ

САД на Анкара ѝ дале нова понуда за продажба на воени авиони наместо Ф-35

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека САД и предложиле на Анкара продажба на борбени авиони Ф-16, во замена за инвестицијата на Турција во...
СВЕТ

Два авиони со бегалци од Авганистан слетаа во Албанија

M T
Уште два авиони со Авганистанци слетаа во Албанија, со што вкупниот број на евакуирани лица во Албанија се искачи на 457. Албанското министерство за надворешни...
СВЕТ

Руските авиони ловци ја штитат својата територија, Русија ѝ одговори на Холандија

M T
Руското Министерство за одбрана објави снимки од своите авиони по холандската морнарица во Црното Море, откако холандските власти ја обвинија Русија за „загрозување“ на нивниот...
КОРОНАВИРУСТЕМАИЗБОР

„Кантас“ ќе прима само патници вакцинирани за Ковид-19 на меѓународните летови

CENTAR MKD
Извршниот директор на австралиската авиокомпанија „Кантас ервејс“ изјави дека неговата компанија планира да бара сите меѓународни патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред да се...
БИЗНИС

„Рајанер“ и „Изиџет“ ќе им ги вратат парите на патниците за откажаните летови во Италија

CENTAR MKD
Италијанскиот регулатор за авиосообраќај соопшти дека успеал да убеди четири нискобуџетни авиокомпании, вклучувајќи ги и ирската „Рајанер“ и британскиот „Изиџет“, да им понудат на патниците...
СВЕТ

Два мали авиони се судрија во Франција – петмина загинати

CENTAR MKD
Пет лица загинаа по судир на туристички авион и микролесен авион во западно централна Франција, објави радиото „Франс Блу“. Според информациите, несреќата се случила околу...