16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » вашингтон
СветТОП ВЕСТИ

Тинејџер убиен во пукотница во Вашингтон, неколкумина се повредени

M T
15-годишно момче е убиено во пукотница во Вашингтон во неделата, а неколку луѓе се повредени, меѓу кои и еден полицаец, јавуваат американските медиуми. Портпаролот на...
Свет

Саливан: Москва и Вашингтон не можат да се разделат

M T
„Москва и Вашингтон не можат целосно да се разделат“, изјави американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан во интервју. „Не можеме само да ги прекинеме дипломатските...
Свет

Пекинг го повикува Вашингтон да биде претпазлив во своите изјави за Тајван

M T
Тајван е неотуѓив дел од кинеската територија, Кина ќе преземе решителни мерки за заштита на својот суверенитет и безбедносни интереси и ги повикува Соединетите Држави...
Свет

Вашингтон испрати барање до Грција да распореди авиони на Крит

M T
САД испратија официјално барање до грчката влада за распоредување на авиони „Ф-35“ и „Ф-15“ на Крит, јави турската телевизија „Улусал Канал“. Во извештајот се наведува...
Свет

Блинкен: Вашингтон ќе му помогне на Киев во преговорите со Москва

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го посети Киев каде разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Блинкен ја посети украинската престолнина заедно со американскиот секретар за...
Свет

Москва: Вашингтон да се врати на нуклеарниот дијалог без политика

M T
Москва го повикува Вашингтон да се врати на неполитизиран, професионален дијалог за нуклеарната безбедност, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Запрашан од новинарите...
БизнисСвет

Брисел и Вашингтон разговараат за енергетското снабдување на ЕУ ​​и Западен Балкан

M T
Во Вашингтон денеска се одржува Советот за енергетика на Европската Унија и САД, за да се промовира трансатлантската енергетска соработка, а шефот на европската дипломатија...
Свет

Лукашенко до Вашингтон: Ако не доведете до работ на бездната – ќе одговориме!

M T
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека на Белорусија не ѝ е потребна војна, туку дека Американците ја притискаат сами. „Донесовме безбедност во регионот....
Свет

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во Вашингтон

M T
Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела откога претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски разговор...
Свет

Вашингтон загрижен за новата талибанска влада составена од само мажи

M T
САД се загрижени откако Талибанците го објавија составот на новата влада на Авганистан, која се состои само од мажи, меѓу кои има луѓе поврзани со...
Свет

Путин: Русија и Америка имаат заеднички интереси во климатските промени

M T
Москва и Вашингтон имаат заеднички интереси за климатските промени, му рече Путин на американскиот специјален пратеник за климатски промени Џон Кери. Кери, кој оваа недела...
Свет

Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

M T
Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен под урнатините. Дополнителна опасност во...