9.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » иран
СВЕТТОП ВЕСТИ

ЕУ воведе санкции кон Иран

M T
Поради насилството врз демонстрантите, за прв пат по неколку години, министрите за надворешни работи на ЕУ одлучија да воведат санкции против Иран. Изгледите за нуклеарен...
СВЕТ

Путин: Работата на стратешкиот договор со Иран е во завршна фаза

M T
Претседателот на Русија рече дека односите меѓу Русија и Иран се развиваат на сите полиња и посочи дека трговскиот промет минатата година е зголемен за...
СВЕТ

Бајден: САД никогаш нема да дозволат Иран да добие нуклеарно оружје

M T
Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, му пренел на израелскиот премиер Жаир Лапид дека Америка никогаш нема да дозволи Иран да добие нуклеарно оружје....
СВЕТТОП ВЕСТИ

Иран: Ќе го нападнеме срцето на Израел во случај на најмал потег против Исламската Република

M T
„Иранските вооружени сили ќе се фокусираат на срцето на Израел доколку тој направи најмал потег“ против Исламската Република“, изјави денеска претседателот Ебрахим Раиси за време...
СВЕТ

Воен авион се урна во близина на училиште во Иран

M T
Ирански воен авион денеска се урна во близина на северозападниот град Табриз, при што загинаа три лица, меѓу кои двајца пилоти, јавија државните медиуми. Авионот...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Иран одобри вакцинација за деца на возраст од 5 до 11 години

M T
Министерството за здравство на Иран одобри употреба на вакцина против коронавирус за деца на возраст од пет до 11 години. Портпаролот на Комитетот за коронавирус...
СВЕТ

Иран ќе го казнува чувањето миленици и шетањето кучиња

M T
Иран наскоро ќе го казнува чувањето миленичиња и шетање кучиња, објавија локалните медиуми. Партиите кои стојат зад ваквата иницијатива во парламентот подготвија нов закон со...
СВЕТ

Рохани: Иран би можел да збогати ураниум до чистота од 90 проценти

M T
Иран би можел да го збогати ураниумот до чистота од 90 проценти, доколку земјата има потреба тоа, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани. „Иранската организација...
СВЕТ

Иран остро кон Америка: Не сте повикани да коментирате за нашите избори

M T
Техеран ги обвини САД за мешање во внатрешните работи на земјата, откако Вашингтон изјави дека претседателските избори во Иран во петокот не биле слободни и...
СВЕТ

Без образложение исклучена единствената нуклеарна централа во Иран

M T
Единствената иранска нуклеарна централа, без образложение е привремено итно исклучена, објави денеска иранската државна телевизија. Официјалниот претставник на државната компанија за електрична енергија „Таванир“, Голамали...