1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » нов зеланд
СВЕТ

Премиерката на Нов Зеланд: Ќе станеме република, но не наскоро

M T
Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн денеска изјави дека нејзината влада нема да бара промена на статусот на Нов Зеланд од кралство во република, по смртта на...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Нов Зеланд ги укинува скоро сите мерки за Ковид-19

M T
Посетителите на Нов Зеланд повеќе нема да треба да се вакцинираат против корона вирусот, најави премиерката Џасинда Ардерн. Ќе заврши и задолжителната вакцинација за здравствените...
Војна во УкраинаСВЕТ

Нов Зеланд помага во обуката на украинските војници

M T
Нов Зеланд испрати 120 војници во Велика Британија за да помогнат во обуката на украинските војници, соопшти денеска владата во Велингтон. Испратените војници ќе можат...
СВЕТ

Нов Зеланд претстави закон со кој може да се забрани пушењето за идните генерации

M T
Владата на Нoв Зеланд претстави нов закон со кој се обидува целосно да го забрани пушењето за идните генерации. Тоа планираат да го направат со...
СВЕТ

Нов Зеланд ја отвори границата за туристи од Австралија

M T
Нов Зеланд денеска пречекува стотици патници од Австралија за повторно отворање на границата со соседната земја, за прв пат од средината на 2021 година, откако...
Војна во УкраинаСВЕТ

Ардерн: Нашата намера е да и помогнеме на украинската армија да ја одбие бруталната руска инвазија

M T
Министерот за одбрана на Нов Зеланд, изјави дека оваа земја ќе испрати авиони Ц-130 Херкулес и 58 војници во Европа со цел дополнително да ја...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Во Нов Зеланд предупредување дека земјата влегува во нова фаза на пандемијата

M T
Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн предупреди дека земјата влегува во нова фаза како одговор на пандемијата на коронавирусот, бидејќи бројот на заразени почнува да се зголемува...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Хаос во Нов Зеланд – Демонстрантите четврти ден го окупираа Велингтон, уапсени 120 лица

M T
Повеќе демонстранти од претходните денови повторно се собраа денеска пред зградата на Парламентот на Нов Зеланд во Велингтон, повикувајќи на укинување на задолжителната вакцинација против...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Делта-сојот менува се од корен, се шири брзо а мерките се несоодветни, реагираат властите од Нов Зеланд

M T
Министерот на Нов Зеланд задолжен за одговор на „Ковид-19“ Крис Хипкинс рече дека делта вирусот на коронавирус менува се од корен и ги прави постојните...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Нов Зеланд во строг карантин поради еден случај на Ковид-19

M T
Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, ја стави целата земја под строг карантин, откако беше пријавен нов случај на коронавирус во Оукленд, најголемиот град во...