Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Болниците забрзано се полнат, денеска рекорден број на новозаразени

фото bolnica.org.mk / Официјален веб сајт на Градска болница 8-ми септември

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки позитивни на ковид-19, 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 46 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 34, а во болницата во Штип се 51 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Да потсетиме дека денеска беше објавено за 594 нови случаи на коронавирус, што е највисока бројка за еден ден од почетокот на пандемијата до денес.

спонзорирано: