Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

МНР: Македонските камионџии заглавени во Италија со конвој ќе се вратат во дома

Министерството за надворешни работи информира дека по добиената информација за повеќемина заглавени македонски автопревозници на италијанско-словенечката граница, поради нејзино затворање од страна на словенечките власти, преку своите…

Алармантна состојба во Грција, расте бројот на жртви од коронавирусот

Бројот на жртви од коронавирусот во Грција, денеска се зголеми на три лица, откако двајца мажи, едниот на островот Закинтос и другиот во градот Птолемаида, утрово починаа, сите овие имале здравствени проблеми. Забележано било и…

Се затвораат кафичите, продавниците во моловите освен супермаркетите, Охридскиот аеродром,…

Предмалку министерот за здравство Венко Филипче ги соопшти првичните мерки. Се затвораат сите копнени гранични премини во Македонија, освен Табановце, деве баир, ќафасан и блаце кои ќе бидат отворени за возила. Се затвора…

Се затвораат кафебаровите, казината, угостителските објекти…

Филипче предмалку соопшти дека се затвораат кафебаровите, казината, угостителските објекти. Ќе може да работат само оние угостителски објекти кои ќе нудат храна на алтернативен начин, односно со достава или со нарачка.

Вонредна прес конференција на Венко Филипче вечерва – Centar.mk ќе се вклучи во живо

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска (сабота, 14.03.2020 година), во 19:30 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија. Centar.mk ќе се вклучи во живо. Бидете во тек,…

Оперскиот пејач Нацоски од Италија: Прогласете вонредна состојба веднаш – не…

Оперскиот пејач Благој Нацоски, кој живее и работи во Милано, упати видео апел до граѓаните на Македонија и до претседателот, премиерот и министерот за здравство да се сфати сериозно ситуацијата со коронавирусот и веднаш да се прогласи…

Не половично, туку целосно ќе се затворат моловите?

Откако моловите најавија дека ќе го ограничат времето на своето работење до 18 часот, Владата најверојатно ќе ги затвори целосно со цел да се спречи ширење на коронавирусот. Оваа одлука се очекува да биде донесена во секој момент од…

Дебарчани храбро се носат со карантинот – Лекарски тим од локалната болница со…

Тим на лекари кои се ангажирани во болницата во Дебар на фејсбук споделија фотографија во која ги повикуваат граѓаните да седат дома. Фотографијата ја сподели познатиот педијатар од Дебар, Арбен Аголи, на својот профил на „Фејсбук“ на…

Се тестираат 9 лица за коронавирус – Резултатите се очекуваат наскоро

Во овој моментов се тестираат 9 лица. шест се од Дебар, 4 имале директен контакт со заболените - втората група на пациенти, епидемиологот и техничарот кои се без симптоми, тестирање се прави за да се осигура нивната здравствена состојба,…

Познат кинески експерт откри страшен податок за тоа кога може да се очекува крај на…

Пандемијата на Ковид-19 ќе биде под контрола во јуни доколку сите погодени земји сериозно спроведат рестриктивни мерки за контрола на државно ниво, изјави Џунг Наншан, познат кинески експерт за респираторен систем и шеф на стручната група…

Известување за состојба на граничните премини

Граѓаните на Република Северна Македонија можат за излез од државата да ги користат сите гранични премини кон Бугарија и Грција без ограничувања, како и аеродромите во Скопје и Охрид. Влез и излез кон Србија е возможен само на заедничкиот…

Важно известување од МВР за граѓаните на Дебар и Центар Жупа

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста и економските субјекти дека достава на прехрамбени производи, медикаменти и останати потребни стоки на подрачјето каде што е прогласена кризна состојба (општините Дебар и Центар Жупа)…

Филипче: Во моментов 12 заболени од корона вирус, се тестираат уште 9 лица, до Владата ќе…

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за состојбата со корона вирусот во земјава. „Во овој момент ги очекуваме од Дебар да пристигнат новодијагностицираните четворица пациенти. На…

Досега 13 заболени од коронавирус – кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа

Владата вчера донесе одлука за воведување кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа. Кај четири лица од овие општини е потврден коронавирус, тие се во стабилна состојба и денеска ќе бидат донесени во Скопје и хоспитализирани на…

Од скопскиот аеродром вратени 26 странски државјани кои пристигнале од ризични земји

Во текот на вчерашниот ден, согласно одлуката на Владата, од два патнички авиони на скопскиот аеродром пристигнати од ризични земји беа вратени вкупно 26 странски државјани, информира Министерството за здравство. Инаку вчера министерот…

Вучиќ со драматична порака до дијаспората: Не доаѓајте, тоа би било нашиот крај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја повика српската дијаспора да не доаѓа за време на велигденските празници како превенција од ширењето на коронавирусот. Вучиќ рекол дека во тој период се очекува пикот и дека доаѓањето на…

Трговските центри во Скопје со скратено работно време

Трговските центри Скопје Рамстор Мол и Капитол Mол најавуваат дека од денеска ќе работат со скратено работно време односно од 11 до 19 часот. Заради моменталната ситуација и потребите на граѓаните кои живеат во околните населби и град…

Заев се обрати до нацијата: Да се однесуваме одговорно – да ги следиме препораките и…

Фејсбук статус на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: Да се однесуваме одговорно - да ги следиме препораките и мерките на институциите за заштита и спречување на ширење на коронавирусот, бидејќи јавното здравје е колективна одговорност.…

Влошена е состојбата на пациентката од Дебар – меѓу заболените и 15 годишно момче

Филипче најави дека попладне ќе предложи до Управувачкиот комитет целосно да с е затворат моловите и другите помали трговски центри бидејќи преставуваат голем ризик за ширење на вирусот.Пекарите да работат од шалтерите, препорака е да не…