6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Гутереш побара пари за вакцинирање на 40 проценти од светската популација до крајот на годината

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш побара осум милијарди долари со цел до крајот на годината да се вакцинираат 40 проценти од населението во сите земји.

Во исто време, Обединетите нации започнаа план со цел да се вакцинираат 70 проценти од светската популација до средината на 2022 година.

На прес-конференција со генералниот директор на СЗО Тедрос Адхан Гебрејесус, Гутереш привлече посебно внимание на фактот дека нееднаквоста во распределбата на вакцините предизвикува појава на нови варијанти на коронавирусот, смрт на милиони луѓе и загуба на милијарди долари во светските економии.

„Правилната распределба е неопходна за успехот на овој план“, им рече Гутереш на новинарите, пренесуваат светските гласила.

„Без координиран, фер пристап, намалувањето на бројот на случаи во која било земја нема да биде одржливо со текот на времето. Во корист на сите, мора итно да ги доведеме сите земји на високо ниво на вакцинација“, рече тој.

Можеби ќе ве интересира

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

M T

Животни пресврти до крајот на годината: На некои знаци им се насмевнува љубов, на некои пари

M T

ТРЕБА ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ ДА СЕ ПРИБЛИЖУВААТ НА ПАРИ: Овие 3 знаци не умеат со парите! Трошат и не мислат

M T