29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » гутереш
СПОРТ

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T
Оваа сезона, играчите на Sport Life обложувалници ги очекува нов стан во Скопје. Натпреварот за оваа вредна премија се одвива од 01.09.2022 година до 30.06.2023...
СВЕТИЗБОР

Гутереш: Светот е во опасност

M T
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на солидарност и соработка во соочувањето со повеќекратните предизвици на „светот во опасност“, говорејќи по повод отворањето на...
СВЕТ

Шефот на ОН: Доаѓаат економски хаос, глад, високи цени, помали приходи

M T
Руската инвазија на Украина е една од глобалните кризи што предизвика најголемо зголемување на трошоците за живот во една генерација, соопштија ОН. Генералниот секретар на...
Војна во УкраинаСВЕТ

Гутереш го осуди руското бомбардирање на училиштето во кое загинаа 60 луѓе

M T
Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации, издаде изјава во која вели дека е ужаснат од бомбардирањето на училишното засолниште во Билохоривка, во кое загинаа...
СВЕТ

Гутереш ќе се сретне со Путин и Лавров во Москва

M T
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска во Москва ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, по повод...
Војна во УкраинаСВЕТ

Киев: Гутереш нема овластување да разговара со Путин во име на Украина

M T
Советникот на претседателот на Украина го критикуваше генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за претстојната средба во Москва со претседателот на Русија и министерот за...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Гутереш: Една петтина од човештвото може да биде осиромашено поради кризата во Украина

M T
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека украинската криза може да доведе до сиромаштија и глад повеќе од една петтина од човештвото или до...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Гутереш: Сега не е можен прекин на огнот во Украина за хуманитарни цели

M T
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска изјави дека „општ прекин на огнот“ за хуманитарни цели во Украина „сега изгледа невозможен“, иако тоа беше целта...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

M T
Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно, казнено и неефикасно, нарекувајќи го...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Гутереш побара пари за вакцинирање на 40 проценти од светската популација до крајот на годината

M T
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш побара осум милијарди долари со цел до крајот на годината да се вакцинираат 40 проценти од населението во...
СВЕТ

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

M T
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и побара од земјите да го...
СВЕТ

Гутереш: Државите да спречат присилно исчезнување на луѓе како метод на терор

M T
Присилното исчезнување, иако е строго забрането со меѓународното право за човекови права во сите околности, продолжува да се користи ширум светот како метод за репресија,...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

CENTAR MKD
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе се заложи за општи примирја...