Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Грчките научници апелираат до родителите: „Децата го пренесуваат вирусот повеќе од порано, вакцинирајте се!“

фото Pixabay

Варијантата на делта на коронавирус сочинува околу 85 проценти од новите случаи и се чини дека децата играат важна улога во пренесувањето, што ги натера научниците да упатат последен апел до невакцинираните родители да се вакцинираат сега, пред почетокот на новата учебна година.

Чувството на итност беше поттикнато од брзото ширење на варијантата на видот, која учествуваше со само пет проценти од случаите во средината на јуни.

„Видовме дека тоа се случува со британската варијанта, гледаме дека сега се случува поинтензивно: и децата и адолесцентите сега го пренесуваат вирусот многу побрзо отколку во раните фази на пандемијата“, рече директорот на микробиолошката лабораторија на Универзитетот во Атина, Атанасиос Чакрис.

Главните разлики во варијантата на делта од претходните манифестации на вирусот се неговата исклучителна преносливост и способност до одреден степен да се избегнат антитела кои би ги таргетирале претходните варијанти.

Тој додаде дека компаративните студии на лица на иста возраст и со дополнителни болести, кои не биле вакцинирани и кои се разболеле во претходните бранови на пандемијата, во споредба со сегашните, покажуваат дека во овој бран, кој се карактеризира со доминација на делта, заразата е многу посериозна и поголема е потребата за хоспитализација како и механичка поддршка за дишење.

„Невакцинирано лице денес е под поголем ризик отколку што би било пред шест месеци или една година, и како резултат на тоа гледаме посериозни облици и кај помладите возрасни лица“ рече тој за весникот „Катимерини“.

Како што додаде, друга карактеристика на четвртиот бран на пандемијата е значителен пад на бројот на асимптоматски случаи.

Можеби ќе ве интересира

Русија развива вакцина против неколку вируси одеднаш

M T

Отсега и во бордел на вакцина

M T

Шведска, Данска и Финска ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“ за мажи под 30 години

M T