Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Три деца се меѓу 13-те загинати откако руски воен авион се урна во дворот на зградата

Најмалку 13 лица, меѓу кои и три деца, загинаа кога руски воен авион се урна во населба Јеjск, на брегот на Азовското Море во близина на Украина, соопштија руските власти.

Спасувачите рано утринава го соопштија билансот на несреќата и соопштија дека потрагата по преживеани е прекината.

„Вкупниот број на жртви е 13, меѓу кои три деца, а 19 лица се повредени“, соопшти Министерството за вонредни ситуации, пренесоа руските агенции.

Авионот Су-34 паднал во дворот на станбена зграда во населбата, а на местото на падот се запалило горивото во леталото, што предизвикало огромен пожар во деветкатницата.

Авионот се урнал при полетување на тренинг лет од воениот аеродром на Јужниот воен округ, соопшти Министерството за одбрана.

Можеби ќе ве интересира

Еве зошто повеќето авиони се претежно бели

M T

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T

4 хороскопски знаци кои се најпопустливи родители: Тие ја играат улогата на „добриот полицаец“

M T

Милановиќ: Кога Бајден ќе лета со комерцијален авион, тогаш и јас ќе летам

M T

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Уапсена мајката чии деца биле пронајдени мртви во куфери на Нов Зеланд

M T