Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

Рускиот претседател Владимир Путин ги поздрави учесниците на 19. Серуски конгрес на комесари за правата на децата во конститутивните ентитети на Руската Федерација, истакнувајќи дека посебно внимание треба да се посвети на зачувувањето на животот и здравјето на децата во четирите нови региони на земја.

Путин истакна дека учесниците ќе разговараат за широк спектар прашања од државната политика во областа на заштитата на семејството, мајчинството и детството, кои зависат од сигурно обезбедување на правата и интересите на помладата генерација и создавање услови за развој.

– Денеска е неопходно брзо да се реагира на прекршувањето на правата на децата, да се развијат дополнителни мерки за поддршка на децата со пречки во развојот и, секако, посебно внимание треба да се посвети на заштитата на животот и здравјето на децата во ДНР, Херсон и Запорожје, важно е да се воспостави јасна интеракција со локалните администрации за да се контролира навременото давање медицинска и психолошка помош на оние на кои им е потребна – нагласи претседателот на Русија.

Можеби ќе ве интересира

Гроси: Се надевам на средба со Путин што е можно поскоро

M T

Три деца се меѓу 13-те загинати откако руски воен авион се урна во дворот на зградата

M T

Бербок го обвини Путин за терор

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

4 хороскопски знаци кои се најпопустливи родители: Тие ја играат улогата на „добриот полицаец“

M T

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T