1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
КОРОНАВИРУССВЕТ

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

Во Хрватска денеска треба да започне вакцинацијата со нови, адаптирани вакцини против корона вирусот, кои покрај оригиналниот сој од Вухан, ја покриваат и варијантата омикрон.

Како што пренесуваат медиумите во Загреб, на граѓаните прво ќе им биде достапна адаптираната вакцина Фајзер, а потоа и вакцината Модерна.

Хрватскиот завод за јавно здравје им препорача дополнителна вакцинација со нови вакцини на сите возрасни лица кои примиле две дози.

Што се однесува до оние кои досега примиле три дози, вакцинацијата се препорачува за оние 60 и помлади во ризик

Можеби ќе ве интересира

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Оваа вакцина ќе го промени светот

M T

Земјотрес во Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

M T

Маж застрелан на популарна плажа во Хрватска, починал на пат кон болница

M T

Свечено отворање на Пељешкиот мост, најголемиот инфраструктурен проект во Хрватска

M T

Во Хрватска 10 случаи на мајмунски сипаници

M T