10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » живот
МОЗАИК

СПАСЕТЕ СИ ГО ЖИВОТОТ И ИМОТОТ – Вака куќата нема да се урне ниту во ЕПИЦЕНТАРОТ на ЗЕМЈОТРЕСОТ

M T
Оние кои имаат згради само од тула, без армирано-бетонски утврдувања, треба да го искористат ова лето за да обезбедат секој ден по еден агол или...
МОЗАИК

Никој не зборува за овие 4 работи во с****т после триесетите, а треба – СЕ СЕ МЕНУВА!

M T
Кај мажите најчест проблем во младоста е прераната ејакулација, додека кај жените потешкотиите се поврзани со постигнување оргазам. Како што влегувате во 30-тите, работите се...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Препознајте ги симптомите: Ждригавица потенцијална причина за рак

M T
Болката предизвикана од ждригавица може да биде толку непријатна што го нарушува секојдневниот живот. Посериозно, истражувањата покажуваат дека може да го зголеми ризикот од фатална...
ТЕМАЉУБОВ И СЕКСХОРОСКОП

Четири хороскопски знаци ќе се сретнат со љубовта на својот живот до крајот на јули: Другите имаат криза во врските

M T
Планетите носат големи шанси за четири хороскопски знаци до крајот на јули. Нивната љубовна приказна допрва започнува, а ѕвездите ветуваат лето исполнето со страст и...
МАКЕДОНИЈА

Сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево, едно лице го загуби животот

M T
Утрово околу 02.30 часот, во СВР Охрид пријавено е дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу селата Климештани и Ботун, општина Дебарца, случена е сообраќајна несреќа...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Вклучете го возењето велосипед во секојдневниот живот: Позитивно влијае на координацијата и ја подобрува циркулацијата

M T
Велосипедот за многумина е само средство за рекреација, за некого превозно средство, а има и такви кои убаво и корисно го искомбинирале, а велосипедот се...
СВЕТ

Се нормализира животот во Шангај – Се отвораат продавници и трговски центри

M T
Шангај од утре преминува во нова фаза на контрола на епидемијата на Ковид-19, што подразбира постепено нормализирање на животот. Властите ќе дозволат трговските центри и...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Дали сте во постојан страв дека во секое време ќе добиете некоја болест? – Еве како да препознаете дека сте ХИПОХОНДРИК

M T
Хипохондријата може да биде многу опасна, особено ако ги обзема вашите мисли и го преокупира вашиот секојдневен живот. Освен тоа, ве тера да го уништувате...
Војна во УкраинаСВЕТ

Гувернерот на Луганск: Евакуирајте се додека можете, изберете живот

M T
Гувернерот на украинската област Луганск на истокот на земјата ги повика жителите на таа област да се евакуираат. На својот канал Телеграм, тој апелираше до...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

ЗНАК КОЈ МОЖЕ ДА ВИ СПАСИ ЖИВОТ: Пред срцев удар се случува оваа промена на кожата!

M T
Најчестите симптоми на срцев удар вклучуваат болка во градите, отежнато дишење и гадење. Сепак, научниците откриле дека постои еден симптом кој се јавува порано и...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИСТОП ВЕСТИ

Заев: Поквалитетен живот за граѓаните, економски раст со Предлог буџетот за 2022

M T
Повисоки стапки на економски раст и подобар квалитет на живот за граѓаните се во фокус на оваа Влада. Во тој правец е димензиониран и Предлог-буџетот...
ТЕМАМОЗАИК

Што значат нашите соништа: Паѓање од височина во сон – неодлучност во реалноста!

M T
Соништата отсекогаш ја фасцинирале човечката раса. Луѓето често ги толкувале бидејќи сметале дека на тој начин добиваат одредени пораки поврзани со некои појави во нивниот...
ТЕМАСВЕТНАУКА

Извор на живот за милиони луѓе: Водата исчезнува во една од најголемите реки во САД

M T
За првпат во историјата, американската влада прогласи намалување на водата поради недостигот во реката Колорадо, извор на егзистенција за милиони луѓе во југозападниот дел на...
ТЕМАМОЗАИКТЕХНОЛОГИЈААНАЛИЗАТОП ВЕСТИ

Ова е поразително: Еве колку години од животот поминуваме гледајќи во екранот на мобилниот телефон

M T
Мобилните телефони го надополнуваат нашиот секојдневен живот многу години, а животот без нив е речиси незамислив. Намените се разновидни, затоа ги користиме за работа, полесна...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Трибина на СДММ „Млади ЗА вакцинација“: Вакцинацијата е единствениот начин кој ќе ни помогне да го вратиме животот во нормала

M T
Младите се за вакцинација, вакцинацијата е наша одговорност, младите треба да бидат пример за другите, само така можеме да се спасиме сите, се пораките од...
КОРОНАВИРУСТЕМА

Имунолог: Ковид го скратува животот на мажите за 14, а на жените за 12 години

CENTAR MKD
Хрватскиот имунолог Златко Тробоњача денес за „N1“ рече дека во историјата нема патоген со кој што толку брзо сме се запознале. „Илјадници научни трудови се...