21.8 C
Скопје
27. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » народ
Војна во УкраинаСВЕТ

Папата: Украинците се маченички народ кој се соочува со тортура

M T
Папата Франциск денеска изјави дека Украинците се соочени со дивјаштво, монструозност и тортура и ги нарече народ „маченик“. Во обраќањето на крајот од публиката на...
СВЕТ

Палестинскиот претседател го обвини Израел за холокаустот врз неговиот народ

M T
Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера предизвика бес кога го обвини Израел дека извршил „холокауст“ врз Палестинците, говорејќи на прес-конференција во Берлин со германскиот канцелар Олаф...
СВЕТ

Џонсон: Рускиот народ заслужува да ја знае вистината за Украина

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска апелираше до Русите, повикувајќи ги „да се информираат од независни извори“ за, како што рече, „злосторствата извршени од нивните војници...
СВЕТ

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот Инстаграм профил, заедно со која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово и Метохија“. „...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ

M T
Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ. Таа започнува како идеја на една генерација која сака да биде своја на своето и самата...