29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Препознајте ги симптомите: Ждригавица потенцијална причина за рак

Болката предизвикана од ждригавица може да биде толку непријатна што го нарушува секојдневниот живот. Посериозно, истражувањата покажуваат дека може да го зголеми ризикот од фатална болест која е тешко да се открие.

Иако повремените напади на ждригавица, исто така наречени рефлукс на киселина, не се причина за грижа, тие не треба да се игнорираат доколку се повторат. Оние кои патат од постојана ждригавица имаат двојно поголема веројатност да бидат дијагностицирани со рак на хранопроводникот или говорниот систем во текот на нивниот живот, според студијата на половина милион возрасни.

Околу 17 проценти од овие видови на рак кај луѓе на возраст меѓу 50 и 70 години може да бидат поврзани со рефлукс на киселина. Зголемен ризик е забележан кај луѓето без разлика на нивниот пол, и ако се пушачи или пијат алкохол, што се некои од факторите за развој на одредени видови на рак.

Ждригавицата не е само потенцијална причина за рак, туку е и водечки симптом на рак на хранопроводникот. Ова може да ја маскира болеста бидејќи оние кои се навикнати да живеат со ждригавица можеби нема да размислуваат премногу за тоа.

Главните симптоми на ракот на хранопроводникот е доста тешко да се забележат, велат лекарите. Тоа се ждригавица, проблеми со голтањето, гадење, варење и често подригнување. Некои други знаци може да бидат рапава кашлица која не се подобрува, губење на апетит или губење на тежината, чувство на замор и болка во градите.

Повторлива ждригавица уште се нарекува гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Околу 25 проценти од Европејците страдаат од оваа состојба. Накратко, тоа се случува затоа што мускулот кој дозволува храната да тече од хранопроводникот до желудникот не работи како што треба. Стомачната киселина потоа успева да навлезе во хранопроводникот каде што предизвикува иритација.

Може да влијае на секого, но поверојатно е да се дијагностицира кај дебели луѓе, бремени жени, пушачи или оние кои земаат одредени лекови. Ова е причината зошто лекарите речиси секогаш советуваат да се откажете од пушењето и да изгубите тежина (ако е потребно). Исто така, се препорачува избегнување на храна и пијалоци кои го влошуваат проблемот, како кафе, домати, алкохол и зачини.

Симптомите на ГЕРБ вклучуваат печење во градите, лош вкус во устата, икање или подригнување, рапав глас, лош здив или надуеност. Симптомите обично се полоши после јадење, особено ако седите или лежите.

Треба да се консултирате со вашиот лекар за третман ако имате ждригавица повеќето денови, три недели или подолго, ако промените во животниот стил и лековите без рецепт не помагаат или ако почувствувате симптоми како што се заглавување на храната во грлото, често гадење или губење на тежината без причина.

Можеби ќе ве интересира

Четири хороскопски знаци ќе се сретнат со љубовта на својот живот до крајот на јули: Другите имаат криза во врските

M T

Сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево, едно лице го загуби животот

M T

Вклучете го возењето велосипед во секојдневниот живот: Позитивно влијае на координацијата и ја подобрува циркулацијата

M T

Се нормализира животот во Шангај – Се отвораат продавници и трговски центри

M T

ПРОДОЛЖЕТЕ ГО ЖИВОТОТ – Еве колку треба да пешачите секој ден

M T

Дали сте во постојан страв дека во секое време ќе добиете некоја болест? – Еве како да препознаете дека сте ХИПОХОНДРИК

M T