29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » настава
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Наставата почна, тоа е најважно за децата, прекинот на штрајкот дава шанса на дијалогот

M T
Учениците да бидат во училишните клупи, да следат настава и да тече образованиот процес е најважно за децата, се вели во соопштението од СДСМ. Наставата...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Влада: Штрајкувачите да не се донесуваат во заблуда, наставата и преговорите да продолжат

M T
Одлуката да се продолжи со генералниот штрајк, а децата да губат настава пред самиот крај на учебната година и да не се згрижуваат во градинките...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

СДСМ: Со дијалог дa се дојде до решение и да не се дозволи пролонгирање на наставата

M T
Долготраен прекин на наставата може сериозно да го наруши наставниот процес и да им наштети на учениците, предупреди на денешната прес-конференција пратеничката Санела Шкријељ од...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Прекинот на наставата е на штета на децата, СОНК да се врати на дијалогот

M T
Дијалогот е единствен начин да се дојде до решенија, без било какви уцени. Сосема разбирлива е потребата од достоинствено вреднување на трудот на секој работник,...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Шаќири: Приоритет е враќањето на учениците на настава, покачување на платите ќе има

M T
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска ќе испрати писмо до Синдикатот за образование и наука (СОНК) и неговото членство да им дозволат на...
МАКЕДОНИЈА

Царовска: Остануваме на настава со физичко присуство, состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна

M T
Министерката за образование Мила Царовска оценува дека состојбата со коронавирусот во училиштата е стабилна и токму поради ваквиот факт како што дополни, во најдобар интерес...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Царовска во Чаир: Моделот за настава со физичко присуство ќе го одржиме со висока лична и колективна одговорност

M T
Верувам дека моделот за настава кој ќе го применуваме од утре, со физичко присуство за сите ученици со точно утврдени ситуации и случаи кои можат...
МАКЕДОНИЈАЛОКАЛНО

Во средните училишта во Тетово и Гостивар наставата ќе се одвива онлајн

M T
Учениците од средните училишта во Тетово и во Гостивар ќе ја почнат учебната година со онлајн настава, истакна министерот за здравство, Венко Филипче во Тетово...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Даниела Колева: Наставата од први септември започнува со физичко присуство, апелираме да се почитуваат протоколите за заштита на здравјето

M T
Прес-конференција на Даниела Колева, пратеничка на СДСМ: Еден од врвните приоритети на Владата предводена од СДСМ и Министерството за образование и наука е создавањето на...