11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » учебна година
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Почеток на учебната година со поголеми плати за наставниците и инвестиции во образованието

M T
Новата учебна година за околу 255.000 основци и средношколци започнува денеска во подобрени услови за одржување на наставниот процес, кои се должат на сериозните вложувања...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

МОН: Почетокот на второто полугодие одложен за први февруари

M T
Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта се одложува за први февруари годинава, одлучи Владата на Република Северна Македонија сношти на владина седница...
МакедонијаВо тренд...

Жаклина Лазаревска: Учебната година со физичко присуство се одвива успешно, реформите во образованието продолжуваат

M T
Прес-конференција на Жаклина Лазаревска, пратеничка на СДСМ: Учебната година со физичко присуство се одвива успешно и без проблеми. Над 187.000 основци и 70.000 средношколци, со...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Лидија Тасевска: Успешен старт на учебната година со физичко присуство, продолжуваме со грижа за образовниот процес

M T
Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ: Новата учебна година успешно започна со отворени училишта за сите ученици во основното и средното образование. Над 187.000...
Македонија

Царовска: Средните училишта ги отворивме за учениците, посакувам успешна учебна година и почитување на мерките за заштита

M T
Средношколците најдобро знаат што значи враќањето на училиште. Дел од генерациите во изминатата година и половина искусија како е да имаат настава со физичко присуство...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Нема подобра опција од наставата со физичко присуство

M T
Од наставата со физичко присуство нема подобра опција и затоа ги обезбедивме сите услови за враќање на учениците во училишните клупи, рече премиерот, Зоран Заев,...
Македонија

Учебната година почнува со физичко присуство, апелираме родителите да се вакцинираат

M T
Пред почетокот на новата учебна година, земјите во регионот ги соопштија одлуките наставата за учениците да се одвива со физичко присуство под јасно утврдени здравствени...
Македонија

Царовска во Пробиштип: Училиштата се подготвени за новата учебна година, вниманието е подеднакво насочено кон квалитетот на наставата и кон безбедноста на учениците и наставниците

M T
Интензивна е комуникацијата со локалните самоуправи и со раководствата на училиштата пред стартот на новата учебна година, со цел сите да бидеме добро подготвени и...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Учебната година на први септември ќе започне со физичко присуство, ВМРО–ДПМНЕ да престане да ги вознемирува граѓаните со лажни вести

M T
Реакција од СДСМ на соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се занимаваат со креирање лажни вести и создавање несигурност кај граѓаните по однос на подготвеноста на...
CentarМакедонијаВо тренд...

Важна вест за родителите чии деца почнуваат на школо – Владата објави веб страница која треба да знаат учениците и родителите

CENTAR MKD
Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со...
МакедонијаВо тренд...

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

CENTAR MKD
Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје, Виктор Исјановски, истакна дека на...