16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » шаќири
МАКЕДОНИЈА

Шаќири: Дуалното образование е клучно за поврзување на образовниот систем со пазарот на трудот

M T
Претставници на Организацијата за економска соработка и развој за Југоисточна Европа денеска на конференција во Скопје ги презентираа резултатите од истражувањето кое ОЕЦД со поддршка...
МАКЕДОНИЈА

Шаќири: Нa 255.000 основци и средношколци им посакувам вредно да учат и да ги надоградуваат знаењата и вештините, како влог во посакуваната иднина за себе и за татковината

M T
Први септември означува нови почетоци. Почеток на нови подвизи и нови успеси. Посебно среќен ме прави тоа што новата учебна година ја почнуваме со отворени...
МАКЕДОНИЈА

Шаќири: Наша мисија е да обезбедиме еднакви услови за сите ученици

M T
Министерството за образование и наука е партнер на општините и училиштата. Нашата мисија е да обезбедиме еднакви услови за сите ученици во Северна Македонија, а...
МАКЕДОНИЈА

Шаќири: МОН годинава ќе реконструира четири училишта во Гостивар

M T
Околу 40 милиони денари годинава ќе инвестира Министрството за образование и наука за реконструкција на 4 основни училишта на територијата на Гостивар. „Гоце Делчев“ ќе...
МАКЕДОНИЈА

Шаќири на средба со ректорската управа на Универзитетот „Мајка Тереза“

M T
Најмладиот државен универзитет „Мајка Тереза“ во Скопје ќе продолжи да расте и да станува препознатлива високообразовна установа не само во земјава, туку и пошироко во...
МАКЕДОНИЈА

Шаќири на средба со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте: Успешната соработка треба да ја интензивираме

M T
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денес оствари средба со амбасадорката на Романија во Република Северна Македонија Адела Моника Аксинте. На средбата се разговараше...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Шаќири: Приоритет е враќањето на учениците на настава, покачување на платите ќе има

M T
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска ќе испрати писмо до Синдикатот за образование и наука (СОНК) и неговото членство да им дозволат на...
МАКЕДОНИЈА

Шаќири: Од штрајкот губат сите – и децата и наставниците и државата, со преговори ќе дојдеме до реално решение за платите на наставниците

M T
Став на Владата и на Министерството за образование е дека зголемување на платите на наставниците треба да има и дека низ преговори треба да се...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Шаќири: Дослeдно да ги почитуваме протоколите, за успешно реализирање на наставата со физичко присуство

M T
На сите ученици и наставници, им посакувам многу успеси во воспитно – образовниот процес, а најмногу им посакувам добро здравје во овие вонредни услови и...
МАКЕДОНИЈА

Јетон Шаќири е новиот министер за образование и наука

M T
Јетон Шаќири ја презеде функцијата министер за образование и наука од Мила Царовска. “На новиот министер за образование и наука, мојот почитуван досегашен колега Јетон...
МАКЕДОНИЈАТЕХНОЛОГИЈА

Министерот Шаќири: Насекаде сме каде што се зборува за дигитализацијата

M T
Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, учествува на настанот, Глобален систем за мобилни комуникации (GSMA), организиран од Mobile World Capital Barcelona. Главните теми...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Министерот Шаќири од Подгорица: Од 1 јули ќе се укинат тарифите за роаминг за граѓаните на 6-те земји од Западен Балкан

M T
Денес, Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, беше дел од состанокот на министри од 6-те земји од Западен Балкан, одговорни за дигиталната трансформација...