Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Локално

Во средните училишта во Тетово и Гостивар наставата ќе се одвива онлајн

Учениците од средните училишта во Тетово и во Гостивар ќе ја почнат учебната година со онлајн настава, истакна министерот за здравство, Венко Филипче во Тетово по средбата со градоначалничката Теута Арифи.

Министерот образложи дека одлуката утрово ја донела Комисијата за заразни болести, а се однесува на првите две недели од почетокот на учебната година по што ситуацијата ќе се следи и дополнително ќе се одлучува.

Една од главните причини за оваа одлука, како што образложи Филипче, е ситуацијата со бониците, кои се преоптеретени. Рече дека бројот на ученици во средните училишта во овие два града е мошне висок и може да претставува дополнителен ризик фактор.

Можеби ќе ве интересира

Германската министерка за здравство: Подгответе се за затворање на училиштата

M T

Омикрон влезе во училиштата во Швајцарија – 2000 лица се во карантин, најмногу деца

M T

Томшиќ од МОН: Најдобро за учениците е училиштата да се отворени, наставниците покажаа одговорност со високиот степен на вакцинација

M T

Царовска: Остануваме на настава со физичко присуство, состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна

M T

Во Романија, маските се задолжителни и на отворено

M T

Царовска се сретна со директорите на битолските училишта: Будно ја следиме состојбата со Ковид во училиштата, највисок приоритет е да останат безбедни и отворени што подолго

M T