6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » идентитет
Македонија

СДСМ: Го штитиме македонскиот идентитет, ВМРО-ДПМНЕ шири лаги за бугаризација

M T
Со усвоените и јавно објавени Препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања како меур од сапуница се распрснаа сите лаги на...
МакедонијаВо тренд...

Борел: На патот кон ЕУ нема да го загубите својот идентитет, никој од нас не го губи

M T
Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел во своето обраќање на Првата меѓувладината конференција во Брисел рече дека на Северна...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: По 17 години чекање ги отвораме преговорите со ЕУ со заштитен и автентичен македонски јазик, идентитет и традиција

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и Претседателот на Владата на Албанија Еди Рама, утрово во Брисел имаа заеднички состанок со Претседателката...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна

M T
Обраќање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески: Почитуван претседател на Собранието, почитувани колеги и колешки пратеници, Македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската...
МакедонијаВо тренд...

Костадинов за „Утрински брифинг“: Нема отстапување од идентитетските линии, македонскиот јазик и посебноста не се и нема да бидат предмет на разговори

M T
“СДСМ покажа капацитетност, лидерство и спремност, дека сме за реализација на стратешките интереси, без да бидат повредени идентитетските интереси, во НАТО влеговме како Македонци што...
CentarТОП ВЕСТИ

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

M T
Премиерот, Зоран Заев, реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре во Софија македонската делегација ќе...
Македонија

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

CENTAR MKD
Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, бидејќи тој несмасно и грубо...
CentarМакедонијаВо тренд...

Димитров: ЕУ не ја заслужува придавката европска ако дозволи македонскиот јазик да биде пречка за нашата интеграција

CENTAR MKD
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денес изјави не е европски македонскиот јазик да стане пречка на нашата европска иднина и интеграција. „Ако Европската унија...