15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : пендаровски

Македонија

Пендаровски ги откажа сите настани поради пожарот во Тетово

M T
Претседателот, Стево Пендаровски, ги откажа најавените настани по повод 8 Септември, Денот на независноста, поради пожарот во модуларната болница во Тетово во кој синоќа загинаа...
Македонија

Претседателот Пендаровски ги одликува Стојан Андов и пратениците од првото повеќепартиско собрание со Орден „8 Септември“

M T
Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста, ги одликуваше Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско собрание и пратениците во Собранието на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Септември, Денот на независноста

M T
Почитувани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Бошњаци, Роми, Власи и сите други граѓани, Нека ни е честита 30-годишнината од независноста на нашата заедничка држава! На денешен...
Македонија

Пендаровски-Кофод: Северна Македонија продолжува да работи на домашната реформска агенда

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Јепе Кофод, министер за надворешни работи на Кралството Данска, кој престојува во посета на Република Северна Македонија. Соговорниците на...
Македонија

Пендаровски: Неопходно е двете страни да работат на натамошно имплементирање на преспанскиот договор

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Никос Дендиас, министер за надворешни работи на Република Грција, кој престојува во посета на земјата. Во текот на разговорот,...
Македонија

Пендаровски во Киев на одбележувањето на 30-годишнината од независноста на Украина

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска на плоштадот на независноста во Киев присуствуваше на централниот настан по повод 30-годишнината од независноста на Украина. На настанот, на којшто...
Македонија

Пендаровски до Мишел: Билатералните прашања не треба да бидат пречка на патот кон ЕУ

M T
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Украина по повод 30-годишнината од независноста на земјата, денеска во Киев оствари средба со претседателот на...
Македонија

Пендаровски во посета на Украина по повод 30-годишнината од независноста

M T
Претседателот Стево Пендаровски, од денеска до среда ќе престојува во работна посета на Украина, во чии рамки ќе учествува на одбележувањето на 30-годишнината од независноста...
Македонија

Пендаровски со командантот на Националната Гарда на Вермонт-Членството во НАТО е повеќе од заслужено

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт. На средбата се разговараше за досегашната успешна и плодна соработка...
Македонија Во тренд...

Пендаровски: Ужасните слики кои доаѓаат од Авганистан не беа можни додека нашите војници беа таму

M T
Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска присуствуваше и се обрати на централната свеченост по повод одбележувањето на 18 Август – Денот...
Македонија Култура

Пендаровски на 54-та Летна школа за македонски јазик: Потешкотиите ќе не насочат кон солидарноста

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на 54-та Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, којашто се одржува во Охрид од...
Македонија

Пендаровски: Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ

M T
Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ. Таа започнува како идеја на една генерација која сака да биде своја на своето и самата...
Македонија Култура

Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

M T
Претседателот, Стево Пендаровски, ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за државата. Горан Стефановски постхумно се...
Македонија

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

M T
Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за државата. Горан Стефановски...
Македонија Култура

Пендаровски на 47-то издание на манифестацијата „Галичка свадба“

M T
Претседателот Стево Пендаровски, заедно со сопругата, денеска присуствуваа на 47-то издание на манифестацијата „Галичка свадба“, што се одржува под негово покровителство. За време на викендот,...
Македонија

Пендаровски – Пахор: Деблокадата на Северна Македонија е предуслов за стабилноста на регионот

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид имаше средба со претседателот на Словенија, Борут Пахор, кој учествува на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог“. „Двајцата претседатели...
Македонија

Пендаровски: Време е за ресетирање и напредок на државите од Западен Балкан

M T
Претседателот Стево Пендаровски, денеска учествуваше на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог“ и се обрати на пленарната сесија на високо ниво на тема: „Ресетирање на...
Македонија

Пендаровски-Рикер: Натамошното јакнење на стратешкото партнерство е во интерес на двете земји

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила Билјана во Охрид го прими Филип Рикер, вршител на должноста помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски...
Македонија

Пендаровски од Загреб: За нас не постои друга одржлива алтернатива освен полноправно членство во ЕУ

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на официјалната посета на Република Хрватска оствари средба со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, по што следеше и...
Македонија

Пендаровски во Хрватска пречекан со државни и воени почести

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Загреб со државни и воени почести беше пречекан од хрватскиот колега, Зоран Милановиќ, со што започна неговата дводневна официјална посета...