7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » пендаровски
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Да се сплотиме и заеднички да се соочиме со проблемите

M T
Претседателот на државата Стево Пендаровски го честита 11 Oктомври – Денот на народното востание. „ Денес после 81 година од почетокот на антифашистичката борба која...
МАКЕДОНИЈА

Претседателот Пендаровски и сопругата ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета

M T
Претседателот Стево Пендаровски со сопругата ќе присуствуваат на државниот погреб на Кралицата Елизабета Втора, што ќе се одржи на 19 септември 2022 година (понеделник) во...
МАКЕДОНИЈА

Претседателот Пендаровски ja пречека словачката претседателка Зузана Чапутова

M T
На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска ја пречека претседателката на Словачката Република Зузана Чапутова, која престојува во официјална посета...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски-Браже: Северна Македонија ќе продолжи активно да се бори против дезинформациите

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Баиба Браже, помошничка на генералниот секретар на НАТО за јавна дипломатија, која e во посета на земјава по повод...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Во борбата против дискриминацијата, неопходни се независни тела, кои ќе имаат знаење и капацитет

M T
МАКЕДОНИЈАПендаровски: Во борбата против дискриминацијата, неопходни се независни тела, кои ќе имаат знаење и капацитетОбјавено пред 24 минути – 6 септември, 2022Од Макфакс Претседателот Стево...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски до Рот: Берлинскиот процес не треба да се третира како замена за процесот на пристапување во ЕУ

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Михаел Рот, претседател на Комисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг. На средбата се разговараше за билатералните односи меѓу...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес

M T
Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес од 1963 – та, напиша на Фејсбук претседателот Стево Пендаровски, по повод 59-годишнината од...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Нѐ чека напорна работа, вложување на целокупните општествени и институционални капацитети

M T
Претседателот Стево Пендаровски им честита на сите македонски граѓани за официјалниот почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ. „ И покрај предизвиците со кои...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Неприфатливо е користење и поттикнување насилство во политички цели

M T
Претседателот Стево Пендаровски се огласи по вчерашниот инцидент за време на протестите против францускиот предлог. „ Неприфатливо е користење на насилство и поттикнување насилство во...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски се сретна со новиот словенечки премиер Роберт Голoб

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска во рамки на НАТО Самитот се сретна со Роберт Голоб, претседател на Владата на Република Словенија. Честитајќи го формирањето на новата...
МАКЕДОНИЈА

Претседателот Пендаровски ќе учествува на Самитот на НАТО во Мадрид

M T
Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

M T
Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи туку и инаугурираа идеи и...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Победата над фашизмот е и победа за Европа

M T
Претседателот Стево Пендаровски по повод Денот на победа над фашизмот и Денот на Европа ја упати следната порака: „Денес гледаме дека победата на слободата, човековите...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Обврска ни е да го чуваме и негуваме македонскиот јазик

M T
По повод Денот на македонскиот јазик, 5-ти Мај, претседателот Стево Пендаровски ја упати следната порака: „Денес оддаваме почит на нашата особеност, на нашиот идентитетски темел...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски во официјална посета на Црна Гора

M T
Претседателот Стево Пендаровски, денес и утре, ќе престојува во дводневна официјална посета на Црна Гора. Во Подгорица, денеска, претседателот Пендаровски со највисоки државни и воени...
МАКЕДОНИЈА

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

M T
По повод одбележувањето на Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, претседателот Пендаровски ја упати следнава порака: Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, 21-от...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Историјата нè учи дека во времиња на кризи и конфликти, популистите ги хранат луѓето со страв и гнев кон послабите

M T
Претседателот Стево Пендаровски се обрати на комеморативната вечер по повод одбележувањето на 79-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, што се одржa во Меморијалниот центар на...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски: Борбата за женските права е секојдневна и сѐ уште е борба за еднаквост и достоинствен живот

M T
Денеска кога ја одбележуваме борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност, како и достигнувањата во повеќе сфери, да се потсетиме дека борбата за...
МАКЕДОНИЈА

Средба на претседателот Пендаровски со Ердоган Сарач, претседател на Движењето за национално единство на Турците

M T
Претседателот Стево Пендаровски го прими Ердоган Сарач, претседател на Движењето за национално единство на Турците. На средбата се разговараше за положбата на припадниците на турската...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Пендаровски: Остануваме посветени на европската агенда и очекуваме скор почеток на преговорите

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Ана Лирман, државна министерка за Европа во германското министерство за надворешни работи. Честитајќи ѝ за преземањето на функцијата, Пендаровски...