Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » вонредна состојба
Свет

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

M T
Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е исклучена во некои земји на...
Свет

Големи поплави во западниот дел на Канада, една покраина прогласи вонредна состојба

M T
Вонредна состојба е прогласена во западната канадска покраина Британска Колумбија, откако патните и железничките врски во регионот беа прекинати поради силно невреме, јавува Би-би-си. Канадските...
Свет

Вонредна состојба во Албанија, премиерот Рама откри дека имаат проблем со електричната енергија

M T
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека земјата е во вонредна состојба поради снабдувањето со електрична енергија. По вонредната седница на Советот на министри, тој најави...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши вонредната владина седница: Прогласена кризна состојба на територијата на цела Македонија – донесени се и серија важни одлуки поврзани со ковид 19 ситуацијата

CENTAR MKD
Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска; Прифатена Информацијата за изменување и дополнување...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Светот тешко се справува со вирусот, државите со поразителни бројки

CENTAR MKD
Пред една година беше регистриран првиот случај на заболен од коронавирусот. Станува збор за 55-годишен маж од провинција Хубеи во Кина. Оттогаш, бројот на заразени...
Коронавирус Centar Свет

Шпанија воведе вонредна состојба, а се враќа и полицискиот час

CENTAR MKD
Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата денес поради вирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со цел да се запре...
Македонија Во тренд...

Заев: По сила на закон изборите се 22 дена по истекот на вонредната состојба, гласањето е безбедно

CENTAR MKD
Ако не се постигне договор да се измени Изборниот законик, тогаш по сила на закон и устав, изборите се на 5 јули, истакна претседателот на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Пендаровски: Нема да ја продолжам вонредната состојба, лидерите да седнат и да се договорат (видео)

CENTAR MKD
Интегрално го пренесуваме обраќањето на Претседателот Стево Пендаровски до нацијата: На 30 мај оваа година донесов Одлука за прогласување на нова вонредна состојба во траење...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Владата од Пендаровски побара продолжување на вонредната состојба

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 53-та седница донесе заклучок да достави предлог до Претседателот на Република Северна Македонија со извештај за досега преземените...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Зоран Заев на фејсбук: Што значи вонредна состојба?

CENTAR MKD
Фејсбук статус на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: Вонредната состојба значи повеќе можности за Владата да се справува со коронавирусот и со економските последици. Во...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Венко Филипче ја поздрави одлуката на Пендаровски: Што значи вонредна состојба?

CENTAR MKD
Фејсбук статус на Венко Филипче: Ја поздравувам одлуката на Претседателот Stevo Pendarovski да прогласи вонредна состојба. Сега Владата ќе може брзо и ефикасно да управува...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Вонредна вест: Србија прогласи вонредна состојба – војската ги чува болниците, побарана е помош од Кина

CENTAR MKD
Српскиот претседател Александар Вучиќ предмалку во драматично обраќање соопшти дека во Србија се воведува вонредна состојба поради коронавирусот. “Србија денеска е во војна против невидлив...
Коронавирус Свет

Во САД прогласена е вонредна состојба поради коронавирусот

CENTAR MKD
Претседателот Доналд Трамп денеска објави дека прогласува вонредна состојба во земјата поради пандемијата на коронавирус, додека Вашингтон се бори да го забави ширењето на епидемијата....