35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : Филипче

Коронавирус Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Филипче на јавната трибина „Млади за вакцинација“: Младите да се вакцинираат, да го поддржат процесот на масовна имунизација и да му помогнат на здравствениот систем

M T
Долго време како општество тапкавме во место, многу млади својата иднина ја побараа надвор од државата и си заминаа од неа, затоа што тука немаа...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Филипче: Граѓаните треба да бидат свесни дека ако не се вакцинираат имаат голема шанса да завршат во болница

M T
Граѓаните треба да бидат свесни дека ако не се вакцинираат имаат сериозно голема шанса да заболат од коронавирусот кој што многу веројатно ќе ги смести...
Македонија

Филипче: На УК Кардиологија досега се изведени 100 ТАВИ процедури

M T
На УК Кардиологија досега се изведени стотина ТАВИ процедури, едни од најкомплексните во интервентната кардиологија. Оваа нова метода опфаќа минимално инванзивна нехируршка имплантација на аортни...
Коронавирус Македонија

Филипче: Голем интерес за вакцинација, се надевам дека ќе продолжи и понатаму

M T
Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска го посети вакциналниот пункт во Поликлиниката во Шуто Оризари, и каде граѓаните од оваа општина, од денеска ќе...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Филипче: Ќе треба да се закаже термин за вакцинација на деца

M T
Вакцинацијата на деца од 12 до 16 години ќе мора да се закажува на страницата www.vakcinacija.mk информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче, кој беше...
Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Филипче: Треба да ги вакцинираме своите деца, јас ќе го направам тоа

M T
Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска во Охрид потврди дека ќе го вакцинира своето дете за да даде пример дека вакцините против коронавирус се безбедни...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Нов случај на делта сојот во Македонија, за уште 4 лица се чекаат резултати

M T
Министерот Венко Филипче, денеска потврди дека вчера е детектиран нов случај на делта сојот на едно лице кое се лекува во Велес, а за уште...
Македонија

Филипче: Во функција целосно реновираната ургентна амбуланта на ГАК

M T
Подобрени се условите за пациентите кои ги опслужува Клиниката за гинекологија и акушерство. Од денеска е во функција целосно реновираната ургентна амбуланта, којашто дневно опслужува...
Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Филипче: Одобрени се 498 специјализации и 87 супспецијализации

M T
Младите лекари да не стравуваат затоа што имплементирањето на политиките коишто се однесуваат на нивниот стручен напредок ги правиме заедно со нив. Ова утрово го...
Македонија

Филипче: Амбасадата на САД суштински поддржувач на здравствениот систем

M T
Министерот за здравство д-р Венко Филипче, амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Н.Е. Кејт Мари Брнз, и директорот на ИЈЗ, Шабан Мемемти, денеска направија...
Македонија

Филипче: Пуштен во употреба новиот лабораториски фрижидер за Клиниката за Ортопедија, донација од Германската амбасада

M T
Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн денес на Клиниката за Ортопедија при ТОАРИЛУЦ го пуштија во...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

M T
Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела со два авиони по 250...
Centar Македонија

ФОТО: Филипче се појави на првиот роденденот на Лара – ќерка на донорот на срце и бубрези Јасмина

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче беше на роденденот на едногодишната Лара, ќерка на донорот на срце и бубрези која спаси три човечки животи, Јасмина Василковска....
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Филипче ја инфромирал владата дека бројот на нови случаи на ковид е намален – вакцинацијата се одвива добро

CENTAR MKD
На денешната владина седница, министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во однос на епидемијата од КОВИД-19, бројот на дијагностицирани и хоспитализирани лица е намален...
Centar Македонија

Филипче: Донесовме нов Закон за прекинување на бременоста, со кој волјата на жената ја ставивме на прво место

CENTAR MKD
ФЕЈСБУК СТАТУС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Донесовме нов Закон за прекинување на бременоста, со кој волјата на жената ја ставивме на прво место. На глобално ниво...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Филипче вечерва алармира: Бројката на заболени и хоспитализирани поради ковид-19 расте

CENTAR MKD
-Бројката на заболени и хоспитализирани поради ковид-19 расте. Не смееме да дозволиме нашиот здравствен систем да не е во состојба да му овозможи нега секому...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Филипче: Се размислува и за целосен карантин

CENTAR MKD
Доколку мерките се почитуваат ќе го избегнеме карантинот, но мора сите да се придржуваме до нив, рече денеска на прес конференција министерот за здравство Венко...
Коронавирус Centar Македонија

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

CENTAR MKD
– Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19, медицинска сестра од болницата во Охрид, изјави Венко Филипче,...
Коронавирус Centar Македонија

Филипче: Наша цел е да се избегнат рестрикции – во тек се анализи за евентуално воведување нови мерки

CENTAR MKD
На денешната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче потенцираше дека во тек се анализи за воведување евентуално на нови мерки, за спречување на...
Македонија

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

CENTAR MKD
Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на педијатрија. Како што информираат од...