35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Филипче ја инфромирал владата дека бројот на нови случаи на ковид е намален – вакцинацијата се одвива добро

На денешната владина седница, министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во однос на епидемијата од КОВИД-19, бројот на дијагностицирани и хоспитализирани лица е намален и следствено на тоа се затворени дел од Ковид-центрите.

Филипче во однос на постапката за масовна вакцинација на населението, информираше дека процесот на набавка на вакцини и вакцинација на населението се одвива добро, најавувајќи отворање на два дополнителни пункта за имунизација во Велес и Прилеп.

Можеби ќе ве интересира

Јапонија ќе ги хоспитализира само најтешко заболените пациенти

M T

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

M T

31% од населението над 18 години е вакцинирано со прва доза вакцина

M T