Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусМакедонија

Нови 75 позитивни на коронавирус, пријавени се 2 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 745 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 52, Куманово, Прилеп и Велес – по 3, Гевгелија, Неготино и Берово – по 2, Битола, Тетово, Кавадарци, Охрид, Гостивар, Струмица, Свети Николе и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 94 оздравени пациенти од: Скопје – 47, Битола – 11, Прилеп – 7, Ресен – 6, Куманово – 5, Штип – 4, Кичево и Радовиш – по 3, Тетово – 2, Кавадарци, Велес, Гостивар, Неготино, Богданци и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица од Скопје (56г) и Кавадарци (84г), починати во период од 21.09 до 02.10 2022, лицата се починати во домашни услови.

Направени се 745 тестови: ИЈЗ-133, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–59, Жан Митрев (Филип Втори)-3, Авицена-21, Биотек-11, Систина-7, лабораторија Лаор-4, Синлаб-4, Ремедика-14, Плодност-2, Генеа-1, Никоб Лаб-16, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-3, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 334.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.862 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.143, бројот на оздравени пациенти е 333.158, на починати е 9.539 а бројот на активни случаи изнесува 446.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161593, Активни 315
Куманово    18218, Активни    13
Прилеп      17943, Активни    29
Велес 15498, Активни    22
Гевгелија   14468, Активни    15
Неготино    12084, Активни    13
Берово      10798, Активни    6
Битола      10307, Активни    3
Тетово      10275, Активни    0
Кавадарци   8779, Активни     3
Охрид 8759, Активни     15
Гостивар    6074, Активни     7
Струмица    5545, Активни     1
Свети Николе      5172, Активни 1
Кратово     4879, Активни 3
Штип  4143, Активни     0
Кичево      3029, Активни     3
Кочани      2836, Активни     4
Струга      2794, Активни     1
Ресен 2660, Активни     5
Радовиш     2183, Активни     3
Крива Паланка     1872, Активни     0
Делчево     1812, Активни     0
Дебар 1600, Активни     0
Валандово   1478, Активни     1
Виница      1299, Активни     0
Пробиштип   1128, Активни     4
Богданци    1101, Активни     0
Крушево     1037, Активни     0
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   799, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Објавени нови истражувања за потеклото на коронавирусот

M T

Бајден се уште закрепнува од коронавирусот, вели дека се чувствува добро

M T

СЗО: Oчекуваме висока бројка на заразени со коронавирус во текот на летото во Европа

M T

По коронавирусот, цревна болест се појавила во Северна Кореја

M T

ФДА: Вакцината против коронавирус безбедна за деца од шест месеци

M T

Во Турција од денеска без негативен тест за коронавирус

M T