6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » тело
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Можеме ли да избегаме од стресот: Еве како тој влијае на вашето тело

M T
Не можеме да избегаме од стресот, почнувајќи од утрото, кога ќе вклучиме телевизија, радио, кога проверуваме пошта, гледаме или доживееме нешто на пат кон работа,...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕИЗБОР

12 дена јадела само банани: Еве што се случило со нејзиното тело

M T
Поради влакната кои прават да се чувствуваме подолго сити, тие можат да помогнат и при слабеење, а нутриционистката Џулија Тарбат спроведе мал експеримент за точно...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Еве што се случува со телото ако престанеме да јадеме шеќер 7 дена

M T
Сите сакаме слатки, но не сме свесни дека шеќерот е големиот непријател на нашето здравје. Откако ќе го исфрлиме од исхраната, се случуваат значителни промени....
СВЕТ

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета денеска пристигнува во Лондон

M T
Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора ќе биде пренесен во Лондон денеска, откако претходниот ден беше изложен во катедралата Свети Гилс во Единбург. Кралот...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Јадел само леб и шунка 10 години: Она што почнало да му се случува на телото ги оставило лекарите без зборови

M T
Приказната на 19-годишник од Велика Британија покажува дека навистина има причина зошто е важно редовно да се јаде овошје и зеленчук. Имено, тој целосно ослепел...
СВЕТ

Безживотно тело на шестгодишно девојче извлечено од морето во Грција

M T
Безживотно тело на шестгодишно девојче вчера беше извлечено од морето во Грција кај селото Истмија кај Коринт. Телото на девојчето, кое било целосно облечено, го...
ТЕМАМОЗАИК

ОВА НЕМА ДА ВИ СЕ ДОПАЃА! – Еве што се случува во вашето тело ако јадете сладолед секој ден!

M T
Навиката да уживате во сладолед секој ден може да влијае на вашето тело на многу начини, од кои некои можат да бидат штетни за вашето...
СВЕТ

Телото на уште еден убиен новинар е пронајдено во Мексико

M T
Независен новинар е пронајден мртов на северот на Мексико, како нова жртва во серијата од 13 убиства на новинари и медиумски работници годинава, соопшти денеска...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Еве како таблетите знаат во кој дел од телото треба да одат и каде да реагираат

M T
Кога земате аспирин за главоболки, како аспиринот знае да допре до вашата глава и да ја ублажи болката? Фармацевтите велат дека не знае, но како...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

Дали знаете: Еве што се случува во нашето тело за време на екстремни горештини

M T
Зголемената телесна температура резултира со потење што доведува до прекумерно губење на телесните течности, а дури и малите дефицити на течности може да предизвикаат физички...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

ИСЧИСТЕТЕ ГО ТЕЛОТО ОД ТОКСИНИ – Овој напиток од САМО од 2 состојки прави чуда за телото

M T
Летото е идеална мотивација да го доведеме нашето тело во рамнотежа и да ги отстраниме непотребните маснотии околу стомакот. Овој напиток е одличен за чистење...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

Еве што се случува со телото и умот ако мастурбирате 3 пати неделно

M T
Секс аналитичарката д-р Глорија Браим ја откри тајната на здравјето, а тоа е редовната мастурбација. Колку е здрава мастурбацијата? Сите знаеме дека е корисно, но...
ТЕМАМОЗАИК

Мислењата се поделени: Еве како реагира нашето тело кога спиеме во чорапи

M T
Кога станува збор за носење чорапи во кревет, мислењата се поделени. Некои не можат да заспијат ако имаат топли чорапи на нозете, додека други не...