Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » болести
МозаикЗдравје

Помага во смирување на многу болести: Прекрасно растение кое ви е потребно во домот

M T
Маслото од лаванда се нарекува и „мајка на сите есенцијални масла“. Освен тоа, ова чудесно растение помага и во ублажување на многу болести. Од овие...
CentarМозаикЗдравје

Емоциите се поттик за сите болести: Лутината го уништува стомакот, тагата го кине срцето, а еве што прави неблагодарноста

M T
Кога сме незадоволни и несреќни, тоа влијае и на нашето здравје, па може да се каже дека емоциите се поттик за сите наши болести. За...
CentarМозаикЗдравје

Болести на денешницата: Ова се симптомите карактеристични за работниците денес

M T
Седум од 10 работници доживеале т.н синдром на исцрпеност или синдром на измамник во последната година, а повеќе од двајца од пет (42 проценти) ги...
CentarМозаикЗдравје

Повеќето ги користат во својот дом: Овие две намирници не прават попаметни и не штитат од болести

M T
Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажа дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во...
CentarМозаикЗдравје

„Кој НЕ СЕ ДВИЖИ живее ПОКРАТКО“ – Предолгото седење пред компјутер е извор на многу болести

M T
Луѓето кои предолго седат пред компјутер имаат пократок животен век и се склони на разни болести, предупредуваат лекарите. Работата во канцеларија бара седечка положба поголемиот...
Здравје

Само 1 чаша дневно го намалува ризикот од дури 7 болести

M T
Новото истражување за штетното влијание на латентното воспаление врз имунолошкиот одговор на нашето тело покажа дека витаминот Ц во сокот од портокал може да игра...
МакедонијаЗдравје

Кардиоваскуларната болест е најголемиот убиец на светот, денеска е Светскиот ден на срцето

M T
Денеска, на 29 септември, се одбележува Светскиот ден на срцето. На овој ден, кога светот сè уште се бори со пандемијата предизвикана од Ковид-19, никогаш...