26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Овој лек може да му наштети на вашето срце поради неговата скриена содржина на сол

Тим на истражувачи ги анализирал медицинските досиеја на 300.000 Британци на кои NHS им препишал парацетамол во шумлива форма. Резултатите покажале дека пациентите кои земале верзија на лекот со висока содржина на натриум имале до 45 отсто поголеми шанси да доживеат срцев удар, мозочен удар или срцева слабост во рок од една година.

Водечкиот автор, кинескиот професор Чао Зенг од Централниот јужен универзитет во Чангшау, рече: „Луѓето треба да обрнат внимание не само на внесот на сол од храната, туку и на скриениот внес на сол од лековите“.

Професорот Зенг исто така рече дека здравствените работници треба да размислат за додавање здравствени предупредувања на парацетамолот што содржи натриум за да ги предупредат пациентите за овие опасности.

Дневната препорачана количина на овие лекови речиси ја исполнува целата дневна препорачана количина на внес на натриум за возрасни

NHS препорачува возрасните да консумираат само 2,4 грама натриум дневно, што е еквивалентно на 6 грама сол – приближно една кафена лажичка. Шумливиот парацетамол, кој дејствува побрзо во течна форма бидејќи дигестивниот систем го апсорбира побрзо од стандардната таблета, може да содржи до 0,44 грама натриум по таблета. Ако се зема во максимална препорачана дневна доза од две таблети четири пати на ден, едно лице би консумирало 3,5 грама натриум само од таблетите.

Ова не е прва студија со слични заклучоци

На почетокот на овој месец, научниците од Универзитетот во Единбург објавија податоци кои покажуваат дека само четири дена од земање парацетамол предизвикуваат клинички значително зголемување на крвниот притисок. Од тоа пресметале дека редовната употреба на парацетамол, околу 4 грама дневно или осум стандардни таблети, може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања или мозочен удар за околу 20 проценти.

Сепак, експертите сметаат дека повремената употреба на парацетамол кој содржи натриум не треба да загрижува.

„Ако повремено земате парацетамол што содржи натриум за да ги ублажите главоболките или многу кратки напади на болка, овие наоди од истражувањето не треба да предизвикаат непотребна загриженост“, се вели во извештајот.

Можеби ќе ве интересира

Природен лек кој може да ни помогне: Еве за што е добар чајот од камилица

M T

ХРАНА ЗА ЗДРАВО СРЦЕ – Нутриционистите советуваат која диета е најдобра за кардиоваскуларни пациенти

M T

Иран: Ќе го нападнеме срцето на Израел во случај на најмал потег против Исламската Република

M T

Фон дер Лајен: На ​​овој Меѓународен ден на жената, моето срце е со сите Украинки

M T

Во Србија пристигна најсовремениот лек против коронавирус

M T

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T