23.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » судење
Војна во Украина Свет

Наскоро прво судење на руски војник за силување во Украина

M T
Украина денеска се очекува да одржи подготвително рочиште на првото судење на руски војник обвинет за силување на Украинка за време на војната. Ова е...
Свет

Убиецот на Џорџ Флојд се жали на неправедно судење

M T
Дерек Човин, поранешниот полицаец во Минеаполис, осуден за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, ќе поднесе жалба на обвинението. Осудениот Човин тврди дека имало неколку проблеми...
Свет

Командантот на ОВК, Салих Мустафа, негира вина – Обвинителството го нарече Гестапо

M T
Судењето на поранешниот командант на ОВК, Салих Мустафа, обвинет за злосторства на Косово и Метохија во 1999 година, почна денеска со читање на обвинението од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Судењето за „Меѓународен сојуз“ се откажува, еден од обвинетите е во изолација

M T
Судењето за предметот кој се однесува на невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски-Боки 13 се одложува затоа што еден од обвинетите е во изолација,...
Свет

Во Ватикан почнува судењето за финансиски малверзации

M T
Во Ватикан почнува судењето на десет лица обвинети за финансиски проневери, вклучително и еден кардинал. Официјалните лица се надеваат дека овој процес ќе биде пресвртна...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Судењето против Камчев за „Плацеви на Водно“ почнува на 16 јули

M T
Судењето против бизнисменот Јордан Камчев, обвинет во случајот „Плацеви на Водно“, ќе почне на 16 јули. Како што соопшти Кривичниот суд Скопје, обвинителниот акт за...
Свет

Завршува судењето на членовите на „Златна зора“ во Грција, им се судеше пет години

CENTAR MKD
Најголемото судење на радикално десните екстремисти во Грција, групирани во партијата Златна зора и околу неа, денеска треба да заврши со изрекување на пресудата, по...