26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » обраќање
Македонија

Битиќи на МЕФ22: “Спремни сме да направиме социјално праведна енергетска транзиција што ќе ни донесе енергетска безбедност и диверзификација”

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во своето поздравно обраќање при отворањето на конференцијата МЕФ –...
Свет

Обраќање на Голоб по победата: Ова е јасен мандат за жителите на Словенија кои очекуваат брзи потези

M T
Роберт Голоб и се обрати на јавноста по победата на парламентарните избори. – Би сакал да ја изразам мојата поддршка за граѓанското општество, бидејќи без...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Видео обраќање на Шилегов: Во недела изберете развој на Скопје, демократска и отворена власт

M T
Актуелниот и иден градоначалникот Шилегов со видеопорака се обрати на граѓаните на Скопје, масовно да излезат на гласање во недела, на 31 октомври. „31 октомври,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Нема подобра опција од наставата со физичко присуство

M T
Од наставата со физичко присуство нема подобра опција и затоа ги обезбедивме сите услови за враќање на учениците во училишните клупи, рече премиерот, Зоран Заев,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна

M T
Обраќање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески: Почитуван претседател на Собранието, почитувани колеги и колешки пратеници, Македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската...
МакедонијаБизнис

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

M T
Премиерот на Албанија Еди Рама во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени во нашите граници, свртени грб...
БизнисСвет

„Луфтханза“ веќе нема да им се обраќа на патниците со „Дами и господа“

M T
Германската национална авиокомпанија „Луфтханза“ ќе го замени поздравот до патниците „дами и господа“ со родово неутрални термини, изјави портпаролот на компанијата. Обраќањата ќе се променат...
Македонија

Обраќање на претседателот Пендаровски на меѓународната научна конференција ,,Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура”

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на меѓународната научна конференција ,,Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура”, којашто се одржа во „Куршумли-ан“ во организација...
Македонија

Претседателот Пендаровски: Нашите војници покажаа дека се професионално обучени согласно највисоките НАТО стандарди

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свеченоста во касарната „Илинден“ во Скопје, по повод завршувањето на учеството на Армијата на Република Северна Македонија во...
Македонија

(Видео) Заев: 70 милиони евра за изградба на фотонапонска електрана во Осломеј

M T
Денес и официјално се потпишуваат договорите за изградба на фотонапонска електрана во Осломеј од 100 мега-вати, рече премиерот Заев на потпишувањето на договорите за изградба...