23.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » обсе
Македонија

Северна Македонија е подготвена в година да претседава со ОБСЕ, рече Ковачевски

M T
Северна Македонија е подготвена да го преземе претседавањето со ОБСЕ во 2023 година, изјави премиерот, Димитар Ковачевски кој денеска прими висока делегација од ОБСЕ предводена...
Македонија

Македонија претседавач на ОБСЕ во 2023

M T
Северна Македонија стана дел од триото претседавачи на ОБСЕ или познато како ОБСЕ тројка, заедно со сега веќе минатогодишниот претседавач Шведска, како и актуелниот претседавач...
Македонија

Премиерот Заев и генералната секретарка на ОБСЕ, Шмид: Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 е признание за политиките на соработка и дијалог

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска ја прими Генералната секретарка на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) Хелга Шмид,...