Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

СЗО бара заострување на мерките против коронавирус во светот

Светската здравствена организација (СЗО) ги предупреди земјите со зголемен број на заразени со коронавирус да не доцнат со заострување на мерките за заштита. Од СЗО велат дека колку побрзо се воведат мерките, толку потенцијално помалку ќе бидат потребни.

Експертот на СЗО за Ковид-19, Марија ван Керхове, рече дека делта варијантата на вирусот што сега циркулира е многу позаразна од претходните варијанти.

„Неколку земји се во тешка ситуација и мора да воведат многу строги мерки“, рече директорот на СЗО за здравствени вонредни ситуации Мајк Рајан.

Можеби ќе ве интересира

Нови мерки против коронавирусот во Франција

M T

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

M T

Лукаревска: Избори нема да има, туку работа, време е за мерки и проекти за надминување на кризата

M T

СДСМ: Додека ВМРО-ДПМНЕ напразно критикува, Владата предводена од СДСМ ја решава енергетската криза и го штити стандардот на граѓаните

M T

Шири штетни дезинформации, поддржува терористи, Етиопија бара СЗО да го истражи Гебрејесус

M T

СЗО: Над половина Европејци ќе се заразат со омикрон

M T