Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Бугарија и Грција меѓу земјите со најмногу новозаразени во Европската Унија

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) предупреди дека во Европската Унија продолжува да се влошува епидемиолошката состојба поради Ковид-19, а во десет земји ситуацијата ја оцени како многу загрижувачка.

Од 27-те членки на Унијата, Белгија, Полска, Холандија, Бугарија, Хрватска, Чешка, Естонија, Грција, Унгарија и Словенија се земји во кои ситуацијата е многу загрижувачка, соопшти ЕЦДЦ.

Со 472.800 заразени на ден оваа недела ширум светот, стапката на зараза расте четврта недела по ред.

Можеби ќе ве интересира

Шпанија планира да испрати борбени авиони во Бугарија

M T

Снегот ја блокираше Грција – Бројни области без струја, возачи заробени на патиштата

M T

Лукаревска: Квалитетно и прецизно ќе ги решаваме отворените прашања со Бугарија

M T

Маричиќ: Добро е партиите да се на иста страна и активно да учествуваат во процесот со Бугарија

M T

Маричиќ: Во вторник ќе имаме работни групи со Бугарија за испорака на резултати и решенија

M T

Предлог за македонски амбасадор во Бугарија се очекува во следните денови

M T