10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТИЗБОР

Шолц: Благодарение на мерките, имаме добри шанси да ја пребродиме зимата

Германија има добри шанси успешно да ја преброди зимата и покрај намалениот проток на гас од Русија, благодарение на мерките кои вклучуваат продолжување на животниот век на две нуклеарни централи, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

Капацитетот за складирање на гас во Германија е поголем отколку во ова време минатата година и ќе продолжи да се надополнува пред зимата, рече Шолц во говорот во Синдикатот на германските работодавачи.

Претходно, германскиот канцелар изјави дека федералната влада планира пакет помош за граѓаните, истакнувајќи дека „никој нема да остане сам“.

Можеби ќе ве интересира

Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

M T

АФПЗРР : Реализирана исплата на директни плаќања по повеќе мерки

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T

Шолц: Разговорите со Путин секогаш се со пријателски тон

M T

Шолц: Германија е подготвена да преземе водечка воена улога во Европа

M T

ЕК објави предлози за мерки за енергетската криза

M T