Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Почна државниот погреб на Шинзо Абе, строги безбедносни мерки во Токио

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе.

На државниот погреб присуствуваат бројни странски државници.

Полицискиот оддел ги спроведува највисоките безбедносни мерки, еквивалентни на оние за време на Олимпијадата и Параолимпијадата во Токио минатата година, како и кога царот Нарухито се искачи на тронот во 2019 година. Бројот на полициско присуство ги надминува 18.000, кои во мај беа мобилизирани за безбедноста на состанокот на земјите од „Квад“ во Токио, со лидерите на Јапонија, САД, Австралија и Индија.

Полициски извор рече дека полицијата преземала дополнителни мерки на претпазливост за да се осигура дека нема „паузи“ во безбедноста, имајќи предвид дека Абе бил застрелан и покрај полициското присуство на 8 јули. Бидејќи широките области на автопатот Метрополитен и патиштата околу локацијата ќе бидат затворени, владата бара од граѓаните да користат јавен превоз. По улиците е стационирана полиција, а системите за тревога се зајакнати на локациите каде што се собираат многу луѓе и се собираат информации со цел да се преземат мерки на претпазливост од можен терористички напад.

Според владата, две локации за положување цвеќе на пошироката јавност ќе бидат поставени во парк во близина на салата Нипон Будокан во Токио, место за големи настани, објави Кјодо. Државниот погреб на поранешниот премиер, финансиран од државата, започна во 14 часот по локално време, а властите се соочуваат со зголемени критики бидејќи се очекува да чини околу 11,6 милиони долари од парите на даночните обврзници, а голем дел од нив се припишува на безбедносните трошоци.

Можеби ќе ве интересира

АФПЗРР : Реализирана исплата на директни плаќања по повеќе мерки

M T

Олена Зеленска ќе оди на погребот на Елизабета Втора – Русија не е поканета

M T

ЕК објави предлози за мерки за енергетската криза

M T

Шолц: Благодарение на мерките, имаме добри шанси да ја пребродиме зимата

M T

Претседателот Пендаровски и сопругата ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета

M T

Нов Зеланд ги укинува скоро сите мерки за Ковид-19

M T