Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Мафини со јајца и спанаќ

Направете брзи мафини без брашно, одлични за доручек или вечера.

Состојки:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 170 гр шампињони, исечкани на листови
  • 6 јајца
  • 1/4 шолја млеко
  • 1/4 лажичка сол + по вкус за печурките
  • 200 гр рендан кашкавал
  • 200 гр спанаќ, зготвен и исцеден

Начин на подготовка:

Во поголема тава загрејте го маслиновото масло на средна температура и додајте печурки, посолете и пржете десетина минути.

Рерната загрејте ја на 180 степени. Плехот за мафини намастете го или во него ставете хартиени корпички.

Во голем сад разматете јајца, потоа додајте млеко, сол и кашкавал, па добро измешајте. Во смесата со јајца додајте и спанаќ и печурки.

Подготвената смеса ставете ја во плех за мафини, наполнете ги калапите до 3/4.

Печете во загреана рерна околу 25 минути. Почекајте околку половина час да се изладат, па извадете ги од калапите.

Добар апетит!

Во тренд…