Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

centar

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници кои следуваат…

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 24 мај (недела) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители, односно…

Нова подобрена верзија на онлајн услугите на ЕВН

Почна со работа новата надградена  верзија на онлајн услугите на ЕВН – evnonline.mk. Овие услуги на корисниците сега ги нуди компанијата „ЕВН Хоме“ која од минатата година е универзален снабдувач  за електрична енергија.  Со подобрувањата…

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во 2020-та

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 20 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот…

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во 2020-та

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (среда), Нова Година, • 07 јануари (вторник), Божик, првиот ден на…

Кога се паѓа Велигден, а кога Курбан Бајрам – Еве ја листата со многу продолжени…

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (среда), Нова Година, • 07 јануари (вторник), Божик, првиот ден на…

Кога се паѓа Велигден, а кога Курбан Бајрам – Сите неработни денови во новата 2020

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (среда), Нова Година, • 07 јануари (вторник), Божик, првиот ден на…

Кога се паѓа Велигден, а кога Курбан Бајрам – Сите неработни денови во 2020

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (среда), Нова Година, • 07 јануари (вторник), Божик, првиот ден на…

Магла, дожд и ниски температури – Метеоцентар со најнова прогноза за времето

Во следните денови ќе се задржи променливо облачно време со локален дожд, претежно во јужните и источните делови. По одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Прогноза за 23.11.2019 Минимална температура: 3°C до 10°C…

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во…

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (среда), Нова Година, • 07 јануари (вторник), Божик, првиот ден на…

Заев соопшти детали за новата владина мерка: По 18.000 денари поврат кон граѓаните

Сите граѓани кои ќе купат и вградат уред на погон на течен гас (ТНГ), метан или друг вид алтернативно гориво во возилата ќе имаат можност да остварат поврат од 50% од трошокот, до 18.000 денари. Ова го напиша вечерва на Фејсбук премиерот…

Заев: Вели Мицкоски дека гушкал Албанец, абе човек за гушкањето треба да имаш срце, треба…

Го гледам Мицкоски, вели тој немал проблем албанец да биде претседател на собранието, па зошто не им го кажа тоа на 27-ми април на граѓаните кои влегоа во собранието, рече Заев вечерва од Струмица. Мицкоски вели гушкал Албанец, абе…

Костадинов: Oва е сликата која што ја потврдува огромната победа на СДСМ

Ова е сликата што потврдува дека навистина сме на прав пат, дека сме сплотени, сликата што мотивира, која потврдува дека на 12- ти април ќе им покажеме каде им е местото, ова е сликата која што ја потврдува огромната победа на СДСМ истакна…

Филипче на граѓанска трибина: Струмица добива најсовремена болница опремена со…

На граѓанската трибина во Струмица, членот на ЦО на СДСМ Венко Филипче се осврна на мерките што се спроведуваа спроведуваат за развој на здравствената заштита. Особена чест ми е што се привршува крилото на новата струмичка болница. На…

Јаневски на граѓанската трибина: Струмица е на прав пат, реализиравме бројни проекти, го…

Струмица со одбра правиот пат и Струмица сигурно ќе успее, истакна градоначалникот на Струмица Коста Јаневски на граѓанската трибина на СДСМ под мотото „На прав пат“, додавајќи дека Струмица е на високо ниво на креирање на својата животна…

(видео) Костадинов открива: Над 1 милион евра за опашки на споменици потрошила бившата…

Единствено нешто што можам да им го признаам е што направија конкретно да ја обноват опашката на Бикот, порача Костадин Костадинов пратеник на СДСМ. МАтематиката кажува дека претходната криминална власт на ВМРО ДПМНЕ има потрошено 1…

Полицијата ќе има право да одзема нерегистрирани коли вклучени во сообраќај

Владата на вечерашната седница донесе одлука да биде донесена и мерката времено одземање на возило кое предизвикува голема бучава и го нарушува јавниот ред и мир на граѓаните. Полицијата ќе има право времено да одзема возила со изминат…

Најкремастиот десерт на светот: Залаци кои ќе ги памтите!

Чоколаден мус за кој ви се потребнин 25 минути! Состојки: 300 гр чоколадо за готвење 5 јајца 4 лажици шеќер 400 мл слатка павлака 1 лажица шеќер во прав Начин на подготовка: На тивок оган растопете 300 гр чоколадо за…

Сладолед од диња и бисквити

Видео рецепт за домашен сладолед од диња. Љубителите на ова овошје најмногу ќе уживаат во комбинацијата на кремаст, сладок и освежувачки вкус со парчиња бисквити. Состојки: 500 мл слатка павлака 150 гр кафеав шеќер (може и…

Колач ледено небо: Најкремастиот десерт на светот, се подготвува за миг!

Совршен спој од бела кора, жолт крем и шлаг... Колачот Ледено небо е најдобриот начин да се разладите ова врело лето! Состојки за кора: 7 белки 7 лажици шеќер 7 лажици остро брашно 2 дл млеко Состојки за крем: 7 жолчки…

Освежувачки СОС од јогурт и пиперка!

Многу едноставен рецепт за сос од јогурт со пиперка. Ќе ве воодушеви! Состојки: 1 свежа зелена пиперка мала главица кромид 2 лажички вински оцет 2 дл јогурт сол 1/2 лажичка мелена црвена пипер Начин на подготовка: Иситнете ги…