Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од CentarНаправи Сам

Направете сами ТОРТИЉА ЧИПС: Едноставен рецепт, а за многумина омилена закуска

Потеклото на тортиља чипсот датира од 1943 година од градот Пиедрас во Мексико, кога сопругите на американските војници пристигнале во ресторан и побарале од готвачот да им подготви нешто едноставно и брзо.

Сопственикот, Игнасио Начо Анаја, немал доволно состојки за да подготви конкретно јадење – имал само неколку тортиљи, малку рендано сирење и пиперки. Во еден миг смислил рецепт: исекол тортиљи на триаголници – направил чипс од тортиља – посипал рендано сирење и малку пиперки и сите заедно ги ставил во рерна неколку минути и добил ново јадење – начос. Жените биле воодушевени од оваа нова закуска и многу брзо рецептот се раширил низ Америка.

Состојки:

1 чаша пченкарно брашно

1 чаша обично брашно

половина кесичка прашок за пециво

2 лажици маргарин

По две лажички: семки од лен и семки од сончоглед

лажица маслиново масло

млака вода

малку сол

Подготовка:

Се замесува тесто од брашно, семки, вода и маргарин. Смесата поделете ја на топчиња и оставете да отстои половина час.

Топчињата ставете ги на хартија за печење, па исечете ги на тенки прстени, печете ги на 150 степени околу половина час.

Можеби ќе ве интересира

Домашен рецепт за НАЈДОБРИОТ АЈВАР кој никогаш не разочарува

M T

Совршени со филм или добра книга: Уживајте во овие домашни кифлички

M T

Вкус кој долго ќе се памети: Гравче со месо печено во рерна

M T

МИРИЗЛИВИ И МЕКИ – Рецепт за домашни солени кифлички

M T

Рецепт за добар сон: Спијте без пижами и подобрете го менталното здравје

M T

Направете смеса за топење масти, забрзување на метаболизмот и чистење на цревата: Потребни ви се САМО неколку состојки кои сите ги имаме во кујната

M T