Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : рецепт

Мозаик Кујната од Centar Направи Сам

Сочни, чоколадни, се топат во уста – рецепт за легендарните Нанаимо коцки

M T
Потеклото на овој кремаст, чоколаден колач е обвиено во тајност и повеќе народи тврдат дека е нивен. Но, сите кулинарски експерти знааат дека коцките Нанаимо...
Centar Мозаик Здравје Направи Сам

Еве што треба да земате секое утро пред појадок за да го регенерирате вашето тело

M T
Одлична идеја за утринска рутина… Рецепт за лек кој помага да се исчисти црниот дроб. Ако постапката опишана подолу се изведува секојдневно, тогаш ефектот може...
Кујната од Centar Направи Сам

СТАР РЕЦЕПТ – Подгответе го ајварот полесно од било кога

M T
Идеален рецепт за презафатените домаќинки кои немаат многу време за подготвување зимница. Состојки: 3 кг црвени пиперки 2 поголеми модри патлиџани бибер во зрна масло...
Centar Кујната од Centar

Пилешко печено во лубеница: Необичен рецепт што не сте го приготвувале досега

M T
Далеку од традиционален рецепт, пилешкото подготвено на овој начин звучи како јадење од мени на Ноќта на вештерките. Но, оние кои веќе го приготвиле тврдат...
Кујната од Centar

Освежувачки СОС од јогурт и пиперка!

CENTAR MKD
Многу едноставен рецепт за сос од јогурт со пиперка. Ќе ве воодушеви! Состојки: 1 свежа зелена пиперка мала главица кромид 2 лажички вински оцет 2...
Кујната од Centar

БРЗА ТОРТА НАПОЛИТАНКА: Толку едноставен десерт што можат да го прават и деца!

CENTAR MKD
Брзо, вкусно и неодоливо! Одличен десерт ако немате многу време за подготовка на нешто вкусно… Состојки: 8 белки 8 лажици шеќер 12 лажици мелени ореви...
Кујната од Centar

Неодолив ручек: Пилешко со јогурт

CENTAR MKD
Подгответе сочен ручек – пилешко месо со јогурт е јадењето кое ќе ве освои! Состојки: 1 шолја јогурт 2 лажици маслиново масло 4 чешниња лук,...
Кујната од Centar

Најмеките домашни тортиљи: Рецепт од само 3 состојки, 5 пати повкусни од леб!

CENTAR MKD
Се прават многу брзо и лесно, а можете да ги послужите наместо леб или полнети со омилениот фил… Состојки: 1 шолја брашно 1 лажичка сув...
Кујната од Centar

Чили од месо: Мексиканско јадење кое ќе го обожава целото семејство!

CENTAR MKD
Пикантно, вкусно јадење кое ќе ве освои! Состојки: 2 црвени пиперки 2 жолти пиперки 2 зелени пиперки 2 средни праза 500 мл доматен сос 2...
Кујната од Centar

Тестенини со кајмак

CENTAR MKD
Се прават многу брзо, а вкусот е преубав… Состојки: 500 гр тестенини 200 гр кајмак 2 дл кисела павлака Пекабела сол масло Начин на подготовка:...
Uncategorized

Меки и сочни, едноставно се топат во уста: Американски палачинки какви што немате пробано досега!

CENTAR MKD
Американските палачинки се едноставно превкусни! Ви донесуваме едноставен и брз рецепт за овој вкусен десерт кој можете да го правите за доручек, или како десерт...
Кујната од Centar

Пита хармоника со тиквици: Евтина, брза и крцкава вечера!

CENTAR MKD
Кога ви се јаде крцкава пита, која се прави брзо и од евтини состојки, хармоника со тиквици е одличен избор. Состојки: 1 голема тиквица или...
Кујната од Centar

Старски рецепт на влашките домаќинки: Највкусната слатка пита од суво грозје и сливи!

CENTAR MKD
Подгответе вкусен овошен десерт по рецепт на влашките домаќинки… Состојки: 600 гр кори за пита 100 гр суви кајсии 80 гр суво грозје 60 гр...
Кујната од Centar

Баварски крем како десерт или фил за торти и колачи: Преубав сладок вкус…

CENTAR MKD
Овој рецепт е сè што ќе ви треба кога станува збор за слатки… Направете сами баварски крем – лесен десерт кој можете да го послужите...
Кујната од Centar

Италијанска салата

CENTAR MKD
Вкусна салата за секоја прилика… Состојки: 2 компири 2 јајца 100 гр мајонез 150 гр шунка Пекабеско 1 кисела павлака Пекабела 50 гр кашкавал Начин...
Кујната од Centar

Мафини со јајца и спанаќ

CENTAR MKD
Направете брзи мафини без брашно, одлични за доручек или вечера. Состојки: 1 лажица маслиново масло 170 гр шампињони, исечкани на листови 6 јајца 1/4 шолја...
Кујната од Centar

ДРЕВЕН ИНДИСКИ РЕЦЕПТ: „Lassi“ напивката штити од цревни инфекции и го лади телото

CENTAR MKD
Основната состојка на оваа напивка е јогуртот, одличен извор на корисни бактерии кои можат да не заштитат од бројни летни инфекции. Покрај тоа, оваа напивка...
Кујната од Centar

Кифлички од најмекото тесто на светот: Сите ќе ви го бараат рецептот!

CENTAR MKD
Вака меки кифли никогаш не сте јаделе, а за сè е заслужен млечниот намаз. Состојки: 600 гр брашно 2 лажици шеќер 2 лажички сол 1...