Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

кујната од центар

Најпопуларно јадење на велигденската трпеза: Нема жена која нема да го подготви ова нешто…

Преубавите пилиња од варени јајца се вистинско ремек дело, а еве како се подготвуваат! За полнетите јајца или пилиња од варени јајца, потребни ви се сосема малку материјали. Меѓутоа, бидете сигуртни дека никој нема да им одолее.…

Најкремастиот десерт на светот: Залаци кои ќе ги памтите!

Чоколаден мус за кој ви се потребнин 25 минути! Состојки: 300 гр чоколадо за готвење 5 јајца 4 лажици шеќер 400 мл слатка павлака 1 лажица шеќер во прав Начин на подготовка: На тивок оган растопете 300 гр чоколадо за…

Сладолед од диња и бисквити

Видео рецепт за домашен сладолед од диња. Љубителите на ова овошје најмногу ќе уживаат во комбинацијата на кремаст, сладок и освежувачки вкус со парчиња бисквити. Состојки: 500 мл слатка павлака 150 гр кафеав шеќер (може и…

Колач ледено небо: Најкремастиот десерт на светот, се подготвува за миг!

Совршен спој од бела кора, жолт крем и шлаг... Колачот Ледено небо е најдобриот начин да се разладите ова врело лето! Состојки за кора: 7 белки 7 лажици шеќер 7 лажици остро брашно 2 дл млеко Состојки за крем: 7 жолчки…

Освежувачки СОС од јогурт и пиперка!

Многу едноставен рецепт за сос од јогурт со пиперка. Ќе ве воодушеви! Состојки: 1 свежа зелена пиперка мала главица кромид 2 лажички вински оцет 2 дл јогурт сол 1/2 лажичка мелена црвена пипер Начин на подготовка: Иситнете ги…

Млечна пита

Подгответе вкусна млечна пита по едноставен рецепт... Состојки: 8-9 кори за пита 100-150 гр путер 4 јајца 150-200 гр шеќер 300 мл врело млеко 2 лажици ситно мелено пченкарно брашно 1/4 лажичка цимет арома ванила шеќер во прав за…

Фантазија од вкусови: Канелони со мелено месо (видео)

Совршено, сочно и вкусно! Овој специјалитет морате да го пробате... Состојки: 300 гр мелено месо 1 главица кромид бибер 200-300 гр тврдо сирење 200 гр канелони 200 мл кисело млеко или павлака 100 мл млеко сол масло Начин на…

БРЗА ТОРТА НАПОЛИТАНКА: Толку едноставен десерт што можат да го прават и деца!

Брзо, вкусно и неодоливо! Одличен десерт ако немате многу време за подготовка на нешто вкусно... Состојки: 8 белки 8 лажици шеќер 12 лажици мелени ореви 2 лажици брашно 1 кесичка прашок за печиво Состојки за фил: 2 кесички…

Неодолив ручек: Пилешко со јогурт

Подгответе сочен ручек - пилешко месо со јогурт е јадењето кое ќе ве освои! Состојки: 1 шолја јогурт 2 лажици маслиново масло 4 чешниња лук, мелен половина лажица оригано 1 лимон половина лажичка сол бибер магдонос 2 кг…

ВКУСНА И ДЕКОРАТИВНА: Сончоглед погача која лесно се подготвува

Оваа погача е многу декоративна, а лесно се подготвува. Ви предлагаме да ја направите за неделниот ручек. Состојки: 800 гр брашно 3 јајца 1 рамна лажица сол 120 мл масло 240 мл топло млеко 2 лажички сув квасец 2 лажици шеќер 70…

Најмеките домашни тортиљи: Рецепт од само 3 состојки, 5 пати повкусни од леб!

Се прават многу брзо и лесно, а можете да ги послужите наместо леб или полнети со омилениот фил... Состојки: 1 шолја брашно 1 лажичка сув квасец 3 лажици пченкарно брашно малку млака вода Начин на подготовка: Од наведените…

Чили од месо: Мексиканско јадење кое ќе го обожава целото семејство!

Пикантно, вкусно јадење кое ќе ве освои! Состојки: 2 црвени пиперки 2 жолти пиперки 2 зелени пиперки 2 средни праза 500 мл доматен сос 2 конзерви црвен грав 2 конзерви шери домат ориз 1 павлака 3 големи лажици кумин 1 лажица…

Тестенини со кајмак

Се прават многу брзо, а вкусот е преубав... Состојки: 500 гр тестенини 200 гр кајмак 2 дл кисела павлака Пекабела сол масло Начин на подготовка: Тестото згответе го во вода со малку сол и масло. Кајмакот измешајте го со…

Меки и сочни, едноставно се топат во уста: Американски палачинки какви што немате пробано…

Американските палачинки се едноставно превкусни! Ви донесуваме едноставен и брз рецепт за овој вкусен десерт кој можете да го правите за доручек, или како десерт за семејството и пријателите. Состојки: 2 шолји брашно 2 лажички прашок…

Ролат со тиквици без брашно (видео рецепт)

Исклучително вкусен ролат кој лесно ќе го направите, без брашно па погоден е за оние кои се на посебна безглутенска исхрана. Филот можете да го прилагодите по свој вкус. Состојки: 2 помали тиквици (500 гр) 5 јајца 150 гр…

Пита хармоника со тиквици: Евтина, брза и крцкава вечера!

Кога ви се јаде крцкава пита, која се прави брзо и од евтини состојки, хармоника со тиквици е одличен избор. Состојки: 1 голема тиквица или 2 помали 4 јајца 500 мл јогурт 1 лажичка сол половина лажичка бибер 100 мл масло 500 гр…

Највкусното печиво со крем сирење (видео)

За доручек, ужина или вечера, подгответе го ова јадење по единствен рецепт. Состојки: 600-700 гр брашно 30 гр квасец 1 лажица шеќер 50 мл масло 200 мл јогурт 100 мл млеко 300 гр крем сирење 100 гр путер 3 јајца сол семки…

Старски рецепт на влашките домаќинки: Највкусната слатка пита од суво грозје и сливи!

Подгответе вкусен овошен десерт по рецепт на влашките домаќинки... Состојки: 600 гр кори за пита 100 гр суви кајсии 80 гр суво грозје 60 гр суви сливи 200 гр ореви 400 гр шеќер ванилин шеќер 3 дл вода Начин на подготовка:…

ВКУСНА И КРЦКАВА: Пита со јаболка, бисквити и суво грозје

Овој десерт ќе го подготвувате со задоволсво! Состојки: 4 јаболка 125 гр марганин 4 лажици мелени ореви 3 лажици суво грозје 1 кесичка ванилин шеќер 2 лажички цимет 12 кори за пита (250 гр) шеќер во прав Начинот на подготовка…