5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » атина
СветТОП ВЕСТИ

Голем шумски пожар во Атина, зафатени се куќи ,евакуирана е детска болница

M T
Шумски пожар поттикнат од силни ветришта утрово беснее во планинската област Пентелик кај Атина, проголтувајќи куќи, поради што властите наредија евакуација на најмалку девет области...
Свет

Шумски пожари во близина на Атина, еден град е евакуиран

M T
Голем шумски пожар беснее северно од Атина, поради што властите наредија евакуација на блискиот крајбрежен град како мерка на претпазливост. Силниот ветер го разгорува пожарот...
Македонија

Министерот Спасовски во Атина на Министерска конференција во рамки на претседавање на Елинска Република со Процесот за соработка на Југоисточна Европа

M T
Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на официјална покана од својот колега министерот за заштита на граѓаните на Елинска Република, Панајотис Теодорикакос учествуваше на...
СветТОП ВЕСТИ

Експлозија и пожар во центарот на Атина, има повредени

M T
Еден човек е повреден, а неколку згради се оштетени во експлозија во центарот на Атина, која утринава предизвика пожар, соопштија официјални лица и очевидци. Едно...
Македонија

Од Атина упатен повик, претставниците на законодавните домови да се заложат за мерки за безбедна и здрава животна средина

M T
Европската конференција на претседатели на парламенти која се одржува во Атина на 21 и 22 октомври, во организација на грчкиот парламент и Парламентарното собрание на...
Свет

Наредена евакуација на неколку села поради пожар северозападно од Атина

M T
Стотици грчки и полски пожарникари се уште се борат, четврти ден по ред, со пожар што зафати борова шума северозападно од Атина, а издадена е...
Свет

Горат борови шуми околу Атина – во опасност се населението и куќите

M T
Грчките пожарникари сe уште се борат со пожарот што ја зафати една од последните преостанати борови шуми во близина на Атина, предупредувајќи дека пожарот може...
Свет

Мицотакис за пожарот кај Атина: Во предградијата владее вистински кошмар

M T
Грчките пожарникари даваат се од себе за да го локализираат огромниот пожар во северните предградија на Атина, пред ветерот повторно да засили, пренесуваат агенциите. „Владее...
Македонија

Шекеринска во Атина на работна средба со министерот за одбрана Панајотопулос

M T
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денес ќе има работна средба со грчкиот колега, министерот за одбрана Николаос Панајотопулос. Воедно, министерката ќе присуствува на отворањето на...