24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » посета
Македонија

Маричиќ во дводневна работна посета на Прага

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, од денеска престојува во дводневна работна посета на Прага, Република Чешка, која од 1-ви јули...
Македонија

Тренчевска за Националната Полска Телевизија: Како министерство ја препознаваме важноста и улогата на социјалните претпријатија за поддршка на најранливите граѓани

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во текот на посетата на Фондацијата Барка како дел од еднонеделната посета на Република Полска даде изјава...
Македонија

Министерката Тренчевска на студиска посета во Република Полска

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска од денес до петок ќе престојува во Република Полска на студиска посета организирана од проектот финансиран од...
Македонија

Претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел во еднодневна посета на Република Северна Македонија

M T
Денеска, 5.07.2022 година, во еднодневна посета на Република Северна Македонија ќе пристигне претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел. Во рамки на посетата високиот претставник...
Свет

Макрон: Не исклучувам посета на Русија, но под одредени услови

M T
Францускиот претседател Емануел Макрон вчера го посети Киев, каде што се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, италијанскиот премиер Мариo Драги и романскиот претседател Клаус...
Свет

Столтенберг ја откажа посетата на Берлин – причината непозната

M T
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја откажа денешната посета на Берлин, при која требаше да се сретне со германскиот канцелар Олаф Шолц. „Генералниот секретар...
Свет

Лавров ја откажа посетата на Белград, Македонија една од земјите што не дозволува лет

M T
Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров ја откажа утрешната посета на Белград, откако Македонија, Црна Гора и Бугарија го забранија неговиот лет. Портпаролката на руското...
Македонија

Османи во дводневна посета на Јапонија, ќе организира и бизнис форум

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Јапонија, на покана на јапонскиот министер за надворешни работи, Јошимаса...
Македонија

Вицепремиерот Маричиќ во еднодневна посета на Црна Гора

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска е во еднодневна посета на Црна Гора, каде ќе учествува на годишниот Самит на...
Македонија

Министерот за надворешни работи на Хеленската Република Дендијас во посета на Скопје

M T
Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи, денес на 25 мај 2022 во Скопје, ќе биде домаќин на министерот за надворешни работи...
Македонија

Шаленберг во посета на Македонија- Во фокусот евроинтегративниот процес на нашата земја

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска, ќе биде домаќин на сојузниот министер за европски и меѓународни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг, кој е...
Македонија

Во земјава доаѓа американскиот помошник државен секретар за европски прашања

M T
Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Карен Донфрид, денеска (28. април) ќе престојува во посета на Северна Македонија, каде ќе оствари...
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Зеленски: Не добивме официјално барање за посета од германскиот претседател

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Киев не добил официјално барање од Берлин за посета на германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер. – Ниту јас како...
Македонија

Бујар Османи денеска ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреску

M T
Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи ќе биде домаќин на министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреску, кој ќе престојува...
Македонија

Пендаровски во официјална посета на Црна Гора

M T
Претседателот Стево Пендаровски, денес и утре, ќе престојува во дводневна официјална посета на Црна Гора. Во Подгорица, денеска, претседателот Пендаровски со највисоки државни и воени...
Свет

Лавров пристигна во првата посета на Кина од почетокот на руската инвазија на Украина

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Кина, што е негова прва посета на земјата откако Русија ја започна инвазијата на Украина на...
Македонија

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

M T
Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател, Румен Радев, прашан за посетата на премиерот Кирил Петков во Северна...
Македонија

Втор ден од работната посета на Берлин – Димитров на средби со високи претставници на ЕУ и Германија

M T
На вториот ден од работната посета на Берлин, утрово, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, оствари средби со генералниот секретар на Европската...
Македонија

Полскиот претседател доаѓа во дводневна посета, посебен сообраќаен режим во Скопје

M T
Полскиот претседател, Анджеј Дуда, денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на земјава, во чии рамки ќе има средба со неговиот домаќин, шефот на државата...