Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : патување

Свет

Австралија од ноември ја укинува забраната за патување во странство

M T
Австралискиот премиер Скот Морисон денеска објави дека 18-месечната забрана за Австралијците кои патуваат во странство ќе биде укината следниот месец, со што ќе се олесни...
Македонија

Народниот правобранител со апел до оние што сакаат да патуваат да се информираат за условите за патување

M T
Народниот правобранител упатува апел до граѓаните пред планираните патувања да се информираат за условите за патување што важат при излез и напуштање на државата, како...
Коронавирус Македонија

Министерство за здравство: Достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство

M T
Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифицран дигитален сертификат кој се презема од апликација...
Коронавирус Свет

Америка не ги укинува ограничувањата за патување, три европски земји на „црвената листа“

M T
Соединетите Американски Држави нема да укинат ниту едно од постојните ограничувања за патувања поради загриженоста од брзо-преносливата делта-варијанта на коронавирусот и зголемувањето на бројот на...
Македонија

Бочварски од Тетово: Обиколницата кон Косово ќе го олесни патувањето на граѓаните

M T
Тетово ќе добие обиколница кон косовската граница, потврди денеска Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски за време на увидот во реконструкцијата на улицата „Гоце Делчев”,...
Свет

Ричард Бренсон се врати на Земјата по патувањето во вселената

M T
Британскиот милијардер, Ричард Бренсон, слета во Ново Мексико без никакви потешкотии откако помина неколку минути на работ на вселената во неговото вселенско летало „Вирџин Галактик“,...
Македонија

Во Грција од денеска може да се влегува и преку Меџитлија и Дојран

M T
Грција ги отвори сите копнени гранични премини со соседните земји. Покрај преминот Богородица, од денеска ќе може да се патува и од граничните премини на...
Uncategorized

Сѐ повеќе авиокомпании најавуваат дека нема да летаат над Белорусија

CENTAR MKD
„Луфтханза“, КЛМ, САС, „Ер Франс“, ЛОТ и „Сингапур ерлајнс“ се дел од авиокомпаниите кои најавија дека ќе престанат да летаат над Белорусија. Европската агенција за...
Коронавирус Centar Во тренд...

„Кантас“ ќе прима само патници вакцинирани за Ковид-19 на меѓународните летови

CENTAR MKD
Извршниот директор на австралиската авиокомпанија „Кантас ервејс“ изјави дека неговата компанија планира да бара сите меѓународни патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред да се...
Македонија

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

CENTAR MKD
Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе биде дозволен влезот на странци...