33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » данска
Свет

Швајцарија го одби барањето на Данска за извоз на оружје во Украина

M T
Швајцарската влада не дозволи Данска да испрати оклопни транспортери од швајцарско производство во Украина, а одлуката ја образложи со својата политика на неутралност, што значи...
Свет Во тренд...

Пицула: Влегувањето на Финска и Шведска во НАТО е силен удар за амбициите на Путин

M T
Коментирајќи ја кандидатурата на Финска и Шведска за членство во НАТО, тој рече дека тоа е еден вид столб на кризата која се развива од...
Коронавирус Свет

Данска ги укинува мерките за Ковид-19

M T
Данска ќе ги укине сите епидемиолошки мерки на почетокот на следната недела и покрај постојаното зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Според весникот „Јиландс...
Македонија

Македонските возачки дозволи се признати во Данска

M T
Од денеска македонските возачки дозволи се признати и во Данска. Информацијата ја сподели министерот за надворешни работи, Бујар Османи. „Последните информации кои тукушто пристигнаа од...
Коронавирус Македонија

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

M T
Со најновата одлука на италијанските власти, Република Северна Македонија се преместува од листа Д во листа Е, со што не е дозволено туристичко патување за...
Свет

ДАНСКА – На затворениците кои издржуваат доживотни казни им е забрането нови романтични врски

M T
Новиот закон што ќе стапи на сила во Данска ќе им забрани на осудените криминалци да зборуваат за нивните злосторства и ќе им биде дозволено...
Македонија

Данска смета дека Северна Македонија е подготвена да почне преговори со ЕУ

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска му беше домаќин на министерот за надворешни работи на Кралството Данска, Јепе Кофод, кој престојува во возвратна работна...