5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » делегација
МакедонијаБизнис

Премиерот Ковачевски предводи делегација во работна посета на Атина, Грција

M T
Денеска (вторник), 13 септември 2022 година премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, со директорите на ЕСМ Васко Ковачевски и на МЕПСО...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Делегација предводена од премиерот Ковачевски положи цвеќе на вечните почивалишта на претседателите Киро Глигоров и Борис Трајковски

M T
Со низа пригодни свечености, под слоганот „Обединети во слободата“, денеска Република Северна Македонија го одбележува Денот на независноста – 8 Септември, денот кога пред 31...
МакедонијаБизнис

Премиерот Ковачевски предводи делегација во работна посета на Софија, Бугарија

M T
Денеска, 5 септември 2022 година (понеделник) премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министрите за надворешни работи Бујар Османи и за економија Крешник Бектеши, со директорот на...
СветВо тренд...

Делегацијата на Украина на преговорите ќе бара прекин на огнот

M T
Клучното прашање на преговорите за украинската страна е постигнувањето на сегашното примирје и повлекувањето на руските војници од украинската територија, соопшти канцеларијата на Зеленски на...
СветВо тренд...

Украинската делегација пристигна со хеликоптер на разговори со Русија

M T
Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски потврди дека украинската делегација пристигнала на украинско-белоруската граница на разговори со Русиjа. Делегација од Украина на местото на...
UncategorizedМакедонија

Пристигна косовската делегација за заедничката седница на двете влади

M T
Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, денеска е домаќин на Владата на Република Косово која во полн состав пристигна во Скопје,...
Македонија

Делегација на СДСМ оддаде почит и положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на претседателите Глигоров и Трајковски, по повод 30 годишнината од независноста на државата

M T
По повод 30 годишнината од независноста на државата, делегацијата на СДСМ во состав Сања Лукаревска, заменик претседателка на СДСМ, Венко Филипче, потпретседател на СДСМ и...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Од средбата на Заев со делегацијата на Европската инвестициона банка: Целосната поддршка за Северна Македонија е признание за досегашните проекти на земјата и охрабрување за сите идни

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир...
Македонија

Делегација на Град Скопје положи цвеќе по повод Илинден

M T
По повод големиот државен празник Денот на Републиката – 2 Август, Илинден на кој се одбележуваат 77 години од одржувањето на Првото заседание на АСНОМ...
Македонија

Делегација на Град Скопје во официјална посета на Подгорица

M T
Делегација од Градот Скопје предводена од градоначалникот Петре Шилегов е во дводневна посета на Подгорица, по повод 13 Јули – Денот на државноста на Црна...
Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со Мими Кодели, претседателка на Комисијата за надворешна политика во Парламентот на Албанија

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Парламентот на Албанија, предводена од Мими Кодели, пратеничка и претседателка на Комисијата за надворешна политика. На средбата претседателот...
Македонија

Утре посебен сообраќаен режим во Скопје поради посета на странска делегација

M T
Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека утре (23.06.2021-среда), поради официјална посета на странска делегација на Република Северна Македонија, Одделението за безбедност на патниот...